válkaČeskoslovenskoobjevy

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce: Stavbu řídila z Goebbelsovy ložnice

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce: Stavbu řídila z Goebbelsovy ložnice
Zdroj: ExtraStory.cz

V pražské čtvrti Hanspaulce žila za 1. republiky taková elita české kultury jako například komik Vlasta Burian, básník Jaroslav Seifert, malíř a grafik Cyril Bouda či herečka Lída Baarová. Domy jim tu projektovali ti nejlepší architekti své doby. Jedním z architektonických klenotů je i vila Lídy Baarové.

Markéta Oderská 21. srpna 2014
Vila Lídy Baarové

Vila Lídy Baarové

Stavbu tenkrát organizovali rodiče Lídy Baarové, manželé Babkovi, kteří byli spoluinvestory. V době stavebních prací pobývala Baarová v Německu, kde zrovna prožívala milostný románek s nacistickým ministrem Goebbelsem a točila filmy v německých ateliérech UFA.

Babkovi původně zadali projekt Čestmíru Šlapetovi, jenže si to rozmysleli poté, co jejich dcera Lída navštívila Martina Friče. Baarovou režisérova vila v Hodkovičkách natolik nadchla, že Lídin otec Karel Babka, který byl vrchním magistrátním ředitelem, oslovil architekta Ladislava Žáka, jenž Fričovi dům navrhl. Neobešlo se to tenkrát bez nepříjemných tahanic s původním projektantem, ale výsledek pak stál za to.

Střešní terasa vily Lídy Baarové

Střešní terasa vily Lídy Baarové

Dvoupodlažní budova totiž připomíná nádhernou zaoceánskou loď s kulatými okénky na severní straně a zaoblenou přídí. Menší světlé pokoje s nízkými stropy působí jako lodní kajuty a na střešní sluneční terase se musela Baarová cítit doslova jako na kapitánském můstku! Však se tu také ráda slunila a chytala bronz.

Vstup do vily Lídy Baarové

Vstup do vily Lídy Baarové

Architekt vilu koncipoval jako dvougenerační dům s oddělenými vstupy do dvou vertikálně řešených bytů. Větší sloužil manželům Babkovým a Lídině sestře Zorce, menší byl navržen pro herečku. Baarová měla na rozdíl od rodičů ložnici ve zvýšeném přízemí. Její obytný pokoj byl tak umístěn o patro výš a skýtal nádherný pohled na panorama Hradčan.

Interiér vily Lídy Baarové

Interiér vily Lídy Baarové

Baarová se do vily nastěhovala až po svém návratu ze zahraničí v roce 1944. Moc dlouho si jí ale neužila. V roce 1945 byla uvězněna kvůli údajné kolaboraci a velezradě. Její matka při policejním výslechu dostala mrtvici a sestra Zora, talentovaná herečka, spáchala sebevraždu. Ve vile tak nakonec zůstal sám jen pan Babka, ale už v roce 1951 byl nucen se z ní vystěhovat. Stejně jako jeho dcera Lída se do domu na Hanspaulce nikdy nevrátil a jako invalida živořil na venkově v pohraničí.

Vila Lídy Baarové se zahradou

Vila Lídy Baarové se zahradou

Po sametovém převratu Baarová, která žila v emigraci v Rakousku, nikdy nezažádala český stát o restituci vily. Aspoň na polovinu po rodičích by její rodina zřejmě nárok měla. V roce 2005 koupil zdevastovanou vilu nový majitel Tibor Nemeš, který ji nechal podle návrhu předního architekta Ladislava Lábuse v původním duchu zrekonstruovat. Skvost funkcionalistické architektury je dnes chráněnou kulturní památkou.

Tahle vila vypadala před rekonstrukcí dokončenou v roce 2008.

Další články

Zavří­t reklamu