Skoro dvě stovky předmětů po sobě zanechali Vikingové v oblasti Velkých jezer, nyní je nalezli amatérští archeologové.

Skoro dvě stovky předmětů po sobě zanechali Vikingové v oblasti Velkých jezer, nyní je nalezli amatérští archeologové. | zdroj: undergroundscience.net


Vikingské artefakty poprvé nalezeny v USA poblíž Velkých jezer

TÉMATA: vikingové | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2016 | 10:00

Skupina amatérských archeologů prohledávající dávná indiánská sídliště u města Cheboygan v americkém státě Michiganu nalezla velké množství artefaktů, které ovšem nepatřily Indiánům, nýbrž Vikingům.

Celkem 194 objektů, většinou vyrobených ze železa a dalších kovů, bylo nalezeno v místě, které zřejmě v dávné době sloužilo jako obchodní stanice Vikingů. Ta stávala u průlivu, vedoucího do Michiganského jezera. Mezi artefakty bylo mnoho zbraní různého původu, meče a sekery z Německa a Skandinávie, stříbrné knoflíky z Británie, dřevěné a slonovinové nože a hřebeny původem z Islandu a Grónska. Přítomnost takto rozličných druhů předmětů ukazuje, že místo bylo obchodní křižovatkou pro obchod se vzdálenými zeměmi. 

Je to první vikingské naleziště v oblasti Velkých jezer, které dále rozšiřuje představu o rozsáhlé síti vikingských osídlení. Jedno bylo už v šedesátých letech objeveno na Newfoundlandu, další se nalézalo na Baffinově ostrově v Kanadě. Nově nalezené sídliště bylo strategicky umístěno tak, že kontrolovalo přístup z moře k Velkým jezerům. Nálezům se nyní bude věnovat Oddělení archeologie na Michiganské univerzitě, které má nyní průzkum oblasti na starosti. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu