válkaČeskoslovenskoobjevy

Vikingské artefakty poprvé nalezeny v USA poblíž Velkých jezer

Vikingské artefakty poprvé nalezeny v USA poblíž Velkých jezer
Zdroj: undergroundscience.net

Skupina amatérských archeologů prohledávající dávná indiánská sídliště u města Cheboygan v americkém státě Michiganu nalezla velké množství artefaktů, které ovšem nepatřily Indiánům, nýbrž Vikingům.

Tomáš Chalupa 6. října 2016

Celkem 194 objektů, většinou vyrobených ze železa a dalších kovů, bylo nalezeno v místě, které zřejmě v dávné době sloužilo jako obchodní stanice Vikingů. Ta stávala u průlivu, vedoucího do Michiganského jezera. Mezi artefakty bylo mnoho zbraní různého původu, meče a sekery z Německa a Skandinávie, stříbrné knoflíky z Británie, dřevěné a slonovinové nože a hřebeny původem z Islandu a Grónska. Přítomnost takto rozličných druhů předmětů ukazuje, že místo bylo obchodní křižovatkou pro obchod se vzdálenými zeměmi.

Je to první vikingské naleziště v oblasti Velkých jezer, které dále rozšiřuje představu o rozsáhlé síti vikingských osídlení. Jedno bylo už v šedesátých letech objeveno na Newfoundlandu, další se nalézalo na Baffinově ostrově v Kanadě. Nově nalezené sídliště bylo strategicky umístěno tak, že kontrolovalo přístup z moře k Velkým jezerům. Nálezům se nyní bude věnovat Oddělení archeologie na Michiganské univerzitě, které má nyní průzkum oblasti na starosti.

Další články

Zavří­t reklamu