Jeden z předmětů nalezený na stezce bylo i toto dřevěné udidlo, které mělo zabránit malým jehňatům či kůzlatům sát mléko svých matek, jež bylo určeno pouze ke konzumaci lidí. Foto:  Espen Finstad

Jeden z předmětů nalezený na stezce bylo i toto dřevěné udidlo, které mělo zabránit malým jehňatům či kůzlatům sát mléko svých matek, jež bylo určeno pouze ke konzumaci lidí. Foto: Espen Finstad | zdroj: secretsoftheice.com


Vikingské artefakty dovedly vědce až k dávno ztracené cestě v ledu

TÉMATA: archeologie | nálezy | norsko | vikingové

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2020 | 19:36

Tající ledovce odhalily archeologům množství dávných vikinských artefaktů a také cestu vedoucí horským průsmykem. Klimatická změna tak pomohla rozkrýt další dílek do skládačky historie Vikingů.

Cesta vede přes norský ledovec Lendbreen a nacházejí se na ní stovky nejrůznějších artefaktů z doby Vikingů, ale dokonce i doby bronzové. Jde o oblečení, zbraně, jezdecké vybavení nebo nástroje. Nalezeny také byly kosti zvířat, zejména psů. Z těchto artefaktů je jasné, že cesta měla velký význam a sloužila jako významná dopravní tepna své doby.

„Najít takovouto ledovou cestu je snem každého galierologa,“ říká Lars Pilø z programu Glacier Archeology Program.

Stezka se nacházela ve výšce 1690 – 1920 metrů nad mořem. Poprvé na vikinské předměty v oblasti narazili vědci v roce 2011, kdy došlo k prvnímu masivnímu tání ledovce. Tehdy tu nalezli  hromadu zvířecích kostí, nepochybně vytvořenou člověkem, a také přístřešek v nejvyšším bodě stezky. Od té doby nálezy na stezce přibývají.

Podle radiokarbonové analýzy nalezených předmětů se ukazuje, že stezka průsmykem byla aktivně využívána po velmi dlouhou dobu, zhruba od roku 300 do roku 1500. Nalezeny ale byly artefakty mnohem starší, jako například primitivní lyže, které pocházejí zřejmě z 15. století před naším letopočtem.

Podobné cesty horskými průsmyky jsou známé i z jiných pohoří, jako jsou Alpy nebo Himálaj. Navigace v nich probíhala podle obnažených skal a kamenů. Pouť průsmykem mohla trvat i několik týdnů a představovala náročný pochod zejména za nepříznivého počasí. Nebylo to však nic, co by Vikingové nezvládli.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2020 | 19:36

Zavří­t reklamu