válkaČeskoslovenskoobjevy

Vikingské artefakty dovedly vědce až k dávno ztracené cestě v ledu

Vikingské artefakty dovedly vědce až k dávno ztracené cestě v ledu
Zdroj: secretsoftheice.com

Tající ledovce odhalily archeologům množství dávných vikinských artefaktů a také cestu vedoucí horským průsmykem. Klimatická změna tak pomohla rozkrýt další dílek do skládačky historie Vikingů.

Tomáš Chalupa 22. května 2020

Cesta vede přes norský ledovec Lendbreen a nacházejí se na ní stovky nejrůznějších artefaktů z doby Vikingů, ale dokonce i doby bronzové. Jde o oblečení, zbraně, jezdecké vybavení nebo nástroje. Nalezeny také byly kosti zvířat, zejména psů. Z těchto artefaktů je jasné, že cesta měla velký význam a sloužila jako významná dopravní tepna své doby.

„Najít takovouto ledovou cestu je snem každého galierologa,“ říká Lars Pilø z programu Glacier Archeology Program.

Stezka se nacházela ve výšce 1690 – 1920 metrů nad mořem. Poprvé na vikinské předměty v oblasti narazili vědci v roce 2011, kdy došlo k prvnímu masivnímu tání ledovce. Tehdy tu nalezli hromadu zvířecích kostí, nepochybně vytvořenou člověkem, a také přístřešek v nejvyšším bodě stezky. Od té doby nálezy na stezce přibývají.

Podle radiokarbonové analýzy nalezených předmětů se ukazuje, že stezka průsmykem byla aktivně využívána po velmi dlouhou dobu, zhruba od roku 300 do roku 1500. Nalezeny ale byly artefakty mnohem starší, jako například primitivní lyže, které pocházejí zřejmě z 15. století před naším letopočtem.

Podobné cesty horskými průsmyky jsou známé i z jiných pohoří, jako jsou Alpy nebo Himálaj. Navigace v nich probíhala podle obnažených skal a kamenů. Pouť průsmykem mohla trvat i několik týdnů a představovala náročný pochod zejména za nepříznivého počasí. Nebylo to však nic, co by Vikingové nezvládli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu