válkaČeskoslovenskoobjevy

Vikingové opustili Grónsko, protože jim tam byla zima

Vikingové opustili Grónsko, protože jim tam byla zima
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vikingové jsou ztělesněním tvrďáckých seveřanů, kteří zahaleni do kožešin obývali daleké chladné kraje. Jenže v Grónsku se jim příliš nedařilo, nakonec ostrov opustili a na vině byla překvapivě zřejmě zima. Zlá, krutá zima.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2019

Kolem roku 985 vikinský král Erik Rudovous se skupinou bojovníků objevil Grónsko, když připlul k jeho západnímu pobřeží z Islandu. V době rozkvětu vikinského osídlení v Grónsku tam žilo něco kolem 5000 lidí. Někdy mezi lety 1360–1460 ale Vikingové Grónsko úplně opustili.

Připlutí Vikingů do Grónska se kryje s velmi teplou periodou, které si užívala celá tehdejší Evropa, naopak doba zániku jejich osídlení zase vychází na období tzv. malé doby ledové. Vědci se domnívají, že nejde o náhody.

Samotná kolonizace Grónska byla skutečně možná jen díky tomu, že země byla mnohem teplejší a zelenější, než jak vypadá dnes. 20 procent země bylo pokrytých travou, zbytek tvořil sníh. Vikingové byli zvyklí na nízké teploty a 400 let dokázali své osídlení v Grónsku udržovat. Ale podle nových nálezů kolem roku 1275 dosáhla velikost a rozloha grónských ledovců svého absolutního maxima. Profesor Nicolas Young se domnívá, že Vikingové nebyli na takovou situaci připraveni. Bylo pro ně obtížné získávat potravu, zásoby nebylo odkud vzít a kolonii se přestalo dařit. Přes všechnu odolnost Vikingů vůči zimě prostě nebylo možné na takto vzdálené a chladné výspě přežít.

Podle jiných historiků ale rozhodně klimatická změna a zima jako taková nebyla zdaleka jedinou příčinou úpadku a následného zániku vikinské kolonie. Dlouhodobě se zhoršovala kvalita půdy kvůli dobytku, který si s sebou Vikingové přivezli, stále častěji se dostávali do střetů s nepřátelsky naladěnými Inuity, Evropu sužovala morová epidemie a vylidněné oblasti bylo nutné zalidnit. To vše přispělo k rozhodnutí Vikingů vrátit se zpět na kontinent. Jen zima samotná tedy nutně nebyla hlavním důvodem, byť k rozhodnutí opustit Grónsko jistě významně přispěla. Kdo by také chtěl žít na odlehlém nehostinném a studeném místě, kde není co dobývat, kam expandovat nebo co dělat?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu