Vikingská helma vypadala takto, pověstné rohy na ní nikdy nebyly.

Vikingská helma vypadala takto, pověstné rohy na ní nikdy nebyly. | zdroj: dailymail.co.uk


Vikingové nikdy nenosili rohaté helmy, výstava v New Yorku boří mýty

TÉMATA: vikingové | výstavy | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 02. 2016 | 11:00

Vikingové nikdy nenosili helmy s pověstnými rohy. Takto si je představovali lidé v 19. století, ale ani jedna tato helma se nikdy nenašla. Podobných mýtů je celá řada a velká výstava v New Yorku se je rozhodla odhalit.

Největší kolekce nalezených vikingských artefaktů, jakou kdy viděly Spojené státy, je nyní k vidění v New Yorku. Obsáhlá výstava si klade za cíl nejen ukázat historii Vikingů a představit jejich styl života, ale také odbourat množství mýtů, které kolem tohoto národa panují. Snad největším je opakované znázorňování Vikingů s helmami s rohy. Nikdy nic takového na svých hlavách nenosili. Nikdy se taková helma nenašla a vše je jen fantazie lidí z 19.století. 

Vikingové také zdaleka nebyli jen drancovatelé okolí a nemilosrdní válečníci. Věnovali se obchodu, byli zruční řemeslníci, měli velká stáda a ovládali zemědělství. Byli skvělí ve výrobě mečů a dalších zbraní, metalurgie u nich byla na vysoké úrovni. 

Sami sebe nenazývali Vikingy, ale pojmenovávali se podle jednotlivých obcí a farem, kde žili. Slovo Viking znamená ve staronorštině ten, co jde na loupeživou nebo obchodní cestu. Dá se říct, že to celkem sedí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 02. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu