Vikingové měli styl a vkus a také velmi dbali na osobní hygienu, ukazují nálezy.

Vikingové měli styl a vkus a také velmi dbali na osobní hygienu, ukazují nálezy. | zdroj: ancientpages.com


Vikingové nebyli žádní špindírové, naopak velmi dbali na čistotu

TÉMATA: vikingové | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2017 | 09:00

Viking, to je špinavý zavšivený mořský vlk, potažmo hrdlořez. Poslední, co ho na světě zajímá, je nějaká hygiena nebo snad móda. Ovšem omyl, tohle je předsudek, který vědci jednoznačně vyvracejí. Vikingové byli cosi jako dávní hipsteři.

Archeologové totiž na nejrůznějších nalezištích dávných vikingských osad nalezli celou řadu předmětů, které sloužily k denní hygieně. Nůžky, pinzety, pilníky na nehty, hřebeny. To vše naprosto běžně používali Vikingové, muži i ženy. Znamená to podle odborníků, že rozhodně dbali na svou hygienu a zjev stejně, ne-li více jako jakékoliv jiné tehdejší společnosti. 

Podle kroniky Johna Wallingforda z roku 1220 byli Vikingové, kteří tehdy odbyli Anglii, doslova lamači srdcí s poněkud frivolními manýry a zvyky. Koupali se každou neděli, měnili velmi často své oblečení, a také se neustále česali. Na to místní anglická populace nebyla příliš zvyklá.

Vikingové věnovali až neuvěřitelnou pozornost svým vousům, pěstovali nejrůznější bradky. O oblečení se toho mnoho neví, protože se prakticky nedochovalo. Ženy nosily na hlavách šátky, muži nosili kalhoty dlouhé pouze po kolena. Velmi oblíbené byly nejrůznější brože, spony a další doplňky. Mnohé z toho si sami vyráběli, protože byli zruční řemeslníci. Jiné však získali z dalekých krajin obchodem nebo při výbojích.

Ze všech nálezů je zcela zřejmé, že Vikingové byli na svůj zjev velmi hákliví a současné představy o hordě špinavých válečníků se nezakládají na pravdě. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu