Současní koně na Islandu jsou přímými potomky koní, které na svých hřbetech vozili vikingské válečníky.

Současní koně na Islandu jsou přímými potomky koní, které na svých hřbetech vozili vikingské válečníky. | zdroj: iflscience.com


Vikingové jezdili jen na hřebcích, zjistili archeologové

TÉMATA: vikingové | nálezy | koně | island

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 01. 2019 | 09:00

Vikingové, kteří před tisícovkou let žili na Islandu, měli jako jednu z nejcennějších věcí své koně. Byli pro ně tak důležití, že se s nimi nechávali pohřbít. A vědci, kteří nyní tyto hroby zkoumali, zjistili, že válečníci jezdili výhradně na hřebcích.

Vikingské hroby na Islandu vědci zkoumají už několik desetiletí a stále nejsou u konce. V mnoha hrobech byly objeveny také pozůstatky koní. Archeologové provedli analýzu těchto ostatků a všechny mají jedno společné – byli to hřebci. Mužští válečníci, zdá se, jezdili pouze na hřebcích.

Průzkum ostatků a analýza DNA se týkala zatím devatenácti hrobů. V osmnácti z nich byli hřebci, což dává téměř jistotu, že nešlo o náhodu, ale o záměr. Vikingové si své koně vybírali mimo jiné i podle pohlaví. Celkem je na Islandu 175 hrobů, které obsahují koňské ostatky.

Jaký byl přesně důvod toho, že Vikingové tak výrazně preferovali hřebce na úkor klisen, se zatím nepodařilo zjistit. Možná to souviselo s celkově patriarchálním pohledem na svět. Vikingům se mohlo zdát nedůstojné jezdit na samicích, i když šlo o koně. Navíc v bitvě byl kůň nejbližším spojencem a druhem ve zbrani každého Vikinga. A spolehnout se tak zřejmě chtěli jen na koně – samce. Přesnější informace ale zatím archeologové nemají a vědecké zdůvodnění ještě nikdo nenabídl.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 01. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu