Vikingové si prolévali hrdla nejen pivem, ale i vlastním vínem, zjistili vědci

Vikingové si prolévali hrdla nejen pivem, ale i vlastním vínem, zjistili vědci | zdroj: mysteriousuniverse.org


Vikingové byli zdatní vinaři, odborníci našli první důkazy

TÉMATA: vikingové | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 05. 2017 | 08:00

Vikingové, zdá se, nepřestanou překvapovat odborníky a archeology. Už se zjistilo, že to byli nejen zdatní válečníci a mořeplavci, ale také obchodníci, měli rozvinutou kulturu a také vařili pivo. Nyní se našly první důkazy, že do jejich jídelníčku patřilo také víno vlastní produkce.

S tímto zjištěním přišli dánští odborníci. Analýzou dvou semen hroznů nalezených na známém vikingském nalezišti v Tissø se prokázalo, že Vikingové měli znalosti v oblasti vinařství a produkovali vlastní víno. "Tyto hrozny ukazují, že víno konzumovala elita v Tissø," říkají autoři výzkumné zprávy. Současně ale upozorňují, že zatím není jisté, jak dalece bylo pěstování a produkce vína rozšířené nebo jak přesně probíhala jeho výroba. 

Dříve se vědci domnívali, že Vikingové si vlastní víno nepěstovali, ale dováželi si ho z cest v rámci obchodní výměny. Analýzou i dalších semen se zjistilo, že toto víno ale pocházelo z Dánska. Podle všeho bylo víno také statusovým znakem, mohli si ho dovolit jen nejváženější členové společnosti. Hrozny sloužily možná také jako dekorace na hodovních stolech velmožů. Na dánské vědce tak stále čeká mnoho práce s tím, aby zjistili, jak moc bylo víno součástí vikingské kultury a společnosti. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 05. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu