válkaČeskoslovenskoobjevy

Vietnamský pár přežil válku i dlouhé odloučení. Fotograf zdokumentoval jejich nehynoucí lásku

Le Van Se a jeho žena Nguyen Thi Loi z vietnamské provincie Quang Nam tvořili pár už od 30. let minulého století. O deset let později se vzali, ale jejich společné žití krátce nato ukončila válka. Muž musel narukovat do armády a Nguyen na několik let osaměla. Jejich cesty se znovu proťaly teprve v roce 1954. Manželé se usadili ve vesnici Tra Que, kde postupně zplodili pět potomků a pěstovali zeleninu. O několik dekád později se za nimi vydal fotograf Nguyen Vu Phuoc.

„Poprvé jsem se s nimi potkal skoro před deseti let. Muž byl v té době stále ve výborné kondici. Každé odpoledne nesl vědra vody na zalévání zeleniny, zatímco ona seděla vedle něj a zeleninu sbírala. Společně se rozesmávali a pořád si povídali,“ vypráví muž, který jejich láskyplný vztah zdokumentoval na sérii snímků.

Muž s manželkou věrně sdílel také poslední dny jejího života. Foto: Nguyen Vu Phuoc. Zdroj: boredpanda.com

Muž s manželkou věrně sdílel také poslední dny jejího života. Foto: Nguyen Vu Phuoc. Zdroj: boredpanda.com

Štěstí manželské dvojice ukončila zlomená noha Nguyen, která ji upoutala na lůžku. Z něho se už bohužel nikdy nezvedla a ve věku 88 let zesnula. Muže tato ztráta velmi poznamenala.

„Ztráta manželky a celoživotní partnerky zanechala v panu Se hlubokou bolest a smutek. Po zdravotní stránce zchřadnul a chůze pro něj začala být obtížná. Každý den se ale nezapomínal starat o památeční oltář své ženy a každý den k ní promlouval,“ říká Phuoc.

Vietnamští manželé byli podle něj do sebe zamilovaní do posledního společného dne a zažili pravou lásku, kterou ne každý v partnerském či manželském svazku prožívá.

„Byl to skutečně ojedinělý pár. Žili šťastně po svém boku, až dokud nezestárli. Díky síle lásky překonali všechny potíže v životě a manželství. Navzájem o sebe pečovali a užívali si společného štěstí. Zažili lásku, kterou ve svém životě zažije jen hrstka lidí. Žili pro toho druhého a byli pořád mladí a zamilovaní stejně jako v den, kdy se poprvé potkali.“

Černobílé fotografie pořízené objektivem Nguyena Vua Phuoca si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu