válkaČeskoslovenskoobjevy

Vietnamské děti se do školy přepravují přes rozbouřenou řeku. Cestu musí absolvovat v plastových pytlech

Vietnamské děti se do školy přepravují přes rozbouřenou řeku. Cestu musí absolvovat v plastových pytlech
Zdroj: boredpanda.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Bezpečná cesta za vzděláním je pro většinu západního světa samozřejmostí. Ne všechny děti ale mají to štěstí. Ty z vesnice ve vietnamské provincii Dien Bien musí tuto cestu kupříkladu podstoupit přes rozbouřenou řeku v plastových pytlech.

Simona Knotkova 16. července 2019

Běžně používají lidé z vesnice Huoi Ha ke zdolání řeky Nam Chim rafty nebo lávky vyrobené z bambusu. Situace se ovšem mění v období, kdy oblast postihnou silné a dlouhotrvající deště. V ten čas hladina toku prudce stoupne a z Nam Chim se stane rozbouřený vodní živel, který pro člověka představuje smrtelné nebezpečí. Obzvláště pro více než padesát malých školáků, kteří při cestě do internátní školy v Na Sangu musí řeku překročit.

Pro tento úkon vymysleli místní vcelku bizarní, ale efektní pomůcku – děti nakládají do plastových pytlů, které pak mladí muži z vesnice přenáší přes řeku na druhý břeh. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků bohužel nemají více možností, jak děti bezpečně přes vodu přepravit.

Chudí vietnamští venkované si uvědomují, jak moc je vzdělání pro budoucnost jejich potomků důležité, proto děti nenechávají v období dešťů doma. Uvědomují si to i samotní školáci, kteří se cesty v pytlích sice bojí, ale jsou odhodlaní ji bez okolků podstoupit.

Poté, co se zpráva o neobvyklém transportu školáků dostala do médií, vydal ministr dopravy ve Vietnamu Nguyen Van The tiskové prohlášení, ve kterém slibuje, že politici budou situaci řešit. V to samé doufá i ředitelka internátní školy Nguyen Thi Thuy.

„Učitelé i děti se snaží dosáhnout toho, aby se děti účastnily co největšího počtu hodin. Cestování je ale obtížné. Doufáme, že v nadcházejícím školním roce bude stát investovat do moderních mostů, které by umožnily dětem bezpečnou dopravu do školy v čase dešťů,“ sdělila žena novinářům.

Rozbouřená řeka není bohužel jedinou komplikací pro školáky z Huoi Ha. Hned po jejím úspěšném překročení je čeká ještě více než patnáctikilometrová cesta kluzkými lesními cestami a kopcovitými úseky, která jim trvá i pět hodin. Ne všude zkrátka berou snadný přístup ke vzdělání jako samozřejmost, a to ani ve 21. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu