válkaČeskoslovenskoobjevy

VIDEO: Ukázka bojové techniky naší armády z roku 1958

Československé filmové armádní studio natočilo v květnu roku 1958 film, který se chlubil technickou vyspělostí tehdejší Československé lidové armády.

Václav Pokorný 20. června 2018

V květnu 1958 se účastníci Konference vzorných vojáků za odměnu jeli podívat, jakou nejnovější techniku tehdejší Československá armáda využívá.

Ve výcvikovém prostoru vojáci ženijního útvaru předvádí poloautomatický rozkladač min, sloužící k jejich rychlému kladení v terénu. Na korbě nákladního vozidla V3S jej obsluhují tři muži a v zásobnících mají připraveno 336 kovových protitankových min. Následuje zemní strojní vrták, nápomocný při hloubení protitankových příkopů, stavbě krytů, kladení hlubinných min a ničení pozemních komunikací. Novinkou ženistů je pak raketový odminovač pro překonání minových zátarasů. Je vybavený tažnou raketou, která letem dopraví nálož přes minové pole.

Tankisté upoutali pozornost tankem T54, který byl v té době považován za nejdokonalejší střední tank na světě. Pěchotní motostřelecké družstvo pak lehkým obrněným transportérem OT 810.

Neméně zajímavou novinkou je velitelský obrněný automobil, dosahující rychlosti až 80 kilometrů v hodině. V činnosti je střelecký radiolokátor, předávající informaci automatickému zaměřovači, pro řízení palby tří 57 milimetrových protiletadlových děl.

Dělostřelci ukazují 100 milimetrový kanon a následuje ostrá střelba raketometu, nejdokonalejší zbraně polního dělostřelectva.

Na závěr dokumentu jsou to bombardéry L 28 a tryskové stíhačky Mig 15 s vrtulníky. Z této ukázky zbraní Československé lidové armády si můžeme udělat úsudek, jaký objem peněz komunistická diktatura investovala do zbrojení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu