válkaČeskoslovenskoobjevy

VIDEO: Před 50 lety vyrostl v Dánsku první Legoland

Legoland je dnes řetězec zábavních tematických parků, které po celém světě navštěvují miliony lidí ročně. Začátek byl ale daleko prostší. Všechno vypuklo 7. června 1968 v kolébce Lega, dánském Billundu.

Simona Knotkova 8. června 2018

Obří figurky, adrenalinové atrakce a zábavu pro celou rodinu nabízí dnešní podoba parků Legoland, které se nachází v USA, Německu, Spojených arabských emirátech, Japonsku nebo Anglii. Originál je ale jenom jeden. Najdete ho v dánském městečku Billund, kde byl roku 1949 v továrně Oleho Kirka Christiansena vyroben první prototyp populárních kostiček.

Právě tam byla před 50 lety otevřena první „legová země“, která ve srovnání s dnešními parky nabízela daleko jednodušší podívanou. Neznamená to ale, že by snad účinek byl menší, naopak. Miniaturní budovy v detailně zrekonstruovaných městech a vesnicích návštěvníky nadchli a v prvním roce se jich na atrakci přišlo podívat více jak 600 tisíc. Atmosféru tehdejšího Legolandu vám přiblíží video z archivu Pathé doplněné o britský komentář.

„Pohádky nezemřely s Andersenem. Žijí dál na tomto venkově, hluboko v srdci Jutského poloostrova. Tento projekt nemá nic do činění s Andersenovými nesmrtelnými postavami, i když je pravda, že jednou zase staví pohádky na výsluní. Konstruktéři zde staví modelovou vesnici, dětské centrum pro hraní. Je tu ale jedna odlišnost – každá budova je postavena z malých plastických kostek, s nimiž si samy děti hrají. Miliony a miliony kostiček byly k sobě složeny, aby daly dohromady tento barevný svět snů,“ popisuje komentátor dění na čtyřhektarovém pozemku.

Pokračuje: „Všechno, co zde děti vidí, je pro ně ale skutečné. Koneckonců na pohádkách vyrostly. A kdo potřebuje realitu, když se může toulat tímto po kolena vysokým rájem a sledovat klání miniaturních postaviček u zdí hradu?“

Dnes se dánský Legoland rozprostírá na čtrnácti hektarech a zájemcům nabízí podívanou v celkem devíti tematických světech, mezi nimiž nechybí pirátská země, rytířské království, westernové městečko či naposledy otevřená polární země. Ročně ho navštíví 1,9 milionů lidí, což z parku činí největší turistickou atrakci v Dánsku mimo Kodaň.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu