válkaČeskoslovenskoobjevy

VIDEO: Podívejte se na první český hraný film Dostaveníčko ve mlýnici

V roce 1898 zrežíroval Jan Kříženecký kratičký film nazvaný Dostaveníčko ve mlýnici. Dílo bylo původně určeno pro Výstavu architektury a inženýrství v Praze. Z historického hlediska se jedná o první hraný film, který byl v našich zemích natočen.

Simona Knotkova 9. července 2018

Výstavu architektury a inženýrství pořádal v roce 1898 Spolek inženýrů a architektů ve spolupráci s pražským magistrátem. Jedním z největších lákadel byl pro návštěvníky pavilon české kinematografie, který si vzali na starost technici pražského magistrátu Jan Kříženecký a Josef František Pokorný. Kříženecký přišel s myšlenkou, že u příležitosti výjimečné události by bylo vhodné přijít s něčím neotřelým. Promítání „oživených fotografií“, s nimiž v roce 1895 debutovali bratři Lumièrové, bylo sice stále relativní novinkou. Nastal ale už čas ukázat divákům také nějakou inovaci. Tou měl být právě hraný film, který do té doby v českých zemích nikdo nenatočil.

Jako reakci na otevření filmového pavilonu Česky kinematograf dostala dvojice techniků dopis od herce Josefa Švába-Malostranského. Nápad s uvedením hraného filmu ho nadchl a mužům nabídl své herecké dovednosti. Kříženecký s Pokorným jeho nabídku přijali, a vznikla tak trojice prvních českých hraných filmů – Dostaveníčko ve mlýnici, Výstavní párkař a lepič plakátů a Smích a pláč.

Jejich tituly nebyly filmové názvy, jak je chápeme dnes. V prvních letech kinematografie sloužily tituly pouze jako identifikační pomůcka, která shrnovala obsah filmu. Dostaveníčko ve mlýnici tak známe například i pod titulkem Scéna ve mlýnici, Švábovo překažené dostaveníčko, Švábovo zmařené dostaveníčko, Překažené dostaveníčko, Dostaveníčko u mlýnice či Zastaveníčko u mlýnice. Každý si zkrátka mohl vybrat, jaký popisek se mu zamlouval víc.

Snímek se natáčel v areálu výstaviště před staročeskou mlýnicí, která byla postavena pro Národopisnou výstavu v roce 1895. Josef Šváb-Malostranský si zahrál záletníka, který má pletky s mlynářkou. V obsazení této role se prameny neshodují, a zatímco jedny mluví o Marii Gýrové Kříženecké, další uvádí nejmenovanou servírku z blízké vinárny. Jako mlynář se představil Ferdinand Gýra, pozdější švagr Kříženeckého. Materiál, na který se natáčelo, pocházel přímo z dílny bratří Lumièrů a měl omezenou délku 17 metrů. Slavnostně byl veřejnosti představen 3. července 1898.

Do dnešních dnů se bohužel nedochovala celá filmová páska. Alespoň sedmnáct vteřin Dostaveníčka ve mlýnici zhlédněte v přiloženém videu.

Další články

Zavří­t reklamu