válkaČeskoslovenskoobjevy

VIDEO: 93letý generál Boček pilotoval nad Británií stíhačku Supermarine Spitfire

video url not supported.

Válečnému veteránu Emilu Bočkovi se splnil jeho sen – znovu se proletět ve spitfiru, ve kterém jako pilot československé perutě britského královského letectva (RAF) bojoval za druhé světové války proti nacistickému Německu.

Yvonne Pokorná 22. července 2016

Dvoumístní historický letoun pilotoval britský pilot, ale českému generálu ve vzduchu předal řízení. A ten, jak se ukázalo, létat ve spitfiru nezapomněl, byť do něj naposledy usedl před neuvěřitelnými 70 lety. „Bylo to fantastické po sedmdesáti letech znovu letět ve spitfiru,“ rozplýval se Boček po dvacetiminutovém letu nad letištěm Biggin Hill v Londýně. Fandit mu přiletěl i velitel vzdušných sil české armády Libor Štefánik a kardinál Dominik Duka, jehož otec rovněž sloužil v RAF. Celou akci platila Česká mincovna při příležitosti vydání mincí s motivy letounů, na kterých Čechoslováci v RAF za války létali.

Emil Boček ve slavné válečné stíhačce Supermarine Spitfire.

Emil Boček ve slavné válečné stíhačce Supermarine Spitfire.

Emil Boček (*1923) odešel do bojů na konci roku 1939 ve svých 16 letech, aniž by doma cokoli řekl. V roce 1940 se zúčastnil bojů ve Francii, po její porážce prchl do Velké Británie, kde v září téhož roku vstoupil do RAF. Tady působil nejprve jako mechanik, než byl v roce 1942 přijat do pilotního výcviku a stal se tak jedním z nejmladších československých letců. Od října 1944 sloužil jako stíhací pilot u 310. československé stíhací perutě. Absolvoval 26 operačních letů v délce přes 73 hodin.
Od letectva odešel až po válce, v roce 1946. Nicméně i dnes navzdory pokročilému věku občas pilotuje malé letadlo. “Akorát ten spitfire je rychlejší než ty druhý mašiny,” podotkl. Létání zatím nemíní pověsit na hřebík. Do kabiny spitfiru, který nazývá luxusním kočárem, byl rád ještě jednou usedl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu