Victoria Woodhullová se mužů nebála a vždy bojovala za ženská práva.

Victoria Woodhullová se mužů nebála a vždy bojovala za ženská práva. | zdroj: thevintagenews.com


Victoria Woodhullová kandidovala jako první žena na americkou prezidentku

TÉMATA: ženy | usa | prezidenti

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2019 | 12:00

V roce 1872 se začala psát jedna zajímavá kapitola amerických dějin. Bývalá burzovní makléřka a sufražetka Victoria Woodhullová kandidovala na prezidentku Spojených států amerických. Způsobilo to velké pozdvižení, protože doposud nikdo nic podobného neviděl.

Woodhullová se narodila v roce 1838 v Caflinu v Ohiu. Její otec byl prohnaný, ale nijak úspěšný prodejce všeho možného. Společně se svou sestrou musela přispívat do rozpočtu tak, že věštila lidem z ruky. Udělaly díru do světa, když si jejich zápalu a zjevných prodejních schopností všiml magnát a miliardář Cornelius Vanderbilt.

Udělal z nich makléřky na burze, kterou otevírala jeho společnost a která jako první byla řízena a provozována ženami. A zákaznice byly také ženy od bývalých prostitutek až po učitelky a vdovy. Všechny měly nějaké úspory a chtěly je investovat, ale do mužského světa burz se bály vstoupit. Ryze ženská burza tak neměla o zákaznice nouzi.

Woodhullová se velmi zajímala o rozvoj ženských práv. Její druhý manžel byl veterán z války Severu proti Jihu a v jejích aktivitách ji podporoval. Woodhullová vnímala ženská práva především jako možnost se kdykoliv rozvést a nechat si své děti bez toho, aby se jí do toho pletl stát. Byla také pro legalizaci prostituce a měla v některých věcech poměrně radikální názory.

V roce 1870 oznámila, že bude kandidovat na prezidentku Spojených států. Sama pro sebe nemohla hlasovat, protože ženy v té době neměly volební právo. Přesto do toho šla s plným nasazením. Na kandidátku ji nominovala Strana za rovná práva, kterou sama pomáhala zakládat.

Kandidovala proti Ulyssesi S. Grantovi a neměla šanci. Sice se jako vůbec první žena objevila na seznamech kandidátů, ale ne na všech a z mnohých byla odstraněna, a to z důvodu, že byla obviněna z šíření hanopisů. V den voleb byla dokonce uvězněna. Toto obvinění bylo účelové a bylo později zrušeno. Stačilo to však na to, aby Woodhullová definitivně vypadla ze soutěže, kterou stejně nemohla vyhrát.

Později se angažovala v hnutí sufražetek, rozvedla se, odstěhovala do Londýna a znovu vdala. Její odhodlání a odvaha jít do předem prohraného boje a upozornit tak na problematiku ženských práv, zaslouží obdiv.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu