válkaČeskoslovenskoobjevy

Vězeň v Dachau měl kreslit lékařské experimenty. Hrůzu, které byl svědkem, vydržel jenom dva dny

Vězeň v Dachau měl kreslit lékařské experimenty. Hrůzu, které byl svědkem, vydržel jenom dva dny
Zdroj: atlasobscura.com

Georg Tauber se do koncentračního tábora v Dachau dostal coby "nepřizpůsobivý a nebezpečný živel", který kazil reputaci dokonalé nacistické říše. Fragmenty každodenního utrpení zachytil svou tužkou a štětcem.

Simona Knotkova 31. května 2018

Dachau byl první koncentrační tábor, který nechali nacisté vybudovat pro politické vězně. Své místo zde našli homosexuálové, narkomani, zločinci, kněží, tuláci a všichni další „nepřizpůsobiví“ a nepohodlní nacistickému režimu. Jedním z nich byl bavorský reklamní ilustrátor Georg Tauber. Jeho proviněním byla závislost na drogách.

Dachau 26. dubna 1945. Vězni se připravují na pochod smrti. (autor: Georg Tauber)

Dachau 26. dubna 1945. Vězni se připravují na pochod smrti. (autor: Georg Tauber)

Propadl jí rok poté, co se jako sedmnáctiletý dobrovolně přidal do bojů v 1. světové válce. Během pouliční šarvátky v Berlíně utrpěl zranění a pro zmírnění bolesti dostal injekci morfinu. Na silný opiát si brzy vypěstoval závislost. S užíváním neustal ani po konci světového konfliktu. Další roky trávil v psychiatrických léčebnách či vězeních, kam ho zavírali za krádeže, podvody a padělání peněz. V roce 1929 se sice přidal k nacistické straně, ale o čtyři rok později z ní kvůli zvolenému Adolfu Hitlerovi vystoupil. Rozpadal se mu také jeho osobní život. V tom samém roce opustil manželku a dvě děti a nastala éra jeho tuláckého života. Do hledáčku gestapa se dostal kvůli dopisu, v něm vyhrožoval Benitu Mussolinimu smrtí. Byla to ale právě jeho drogová závislost, která ho v roce 1940 dostala do Dachau.

Také během zajetí se Tauber snažil pokračovat ve své životní vášni – malování. I když byly umělecké činnosti v lágru zakázány, vězni si vždy našli způsob, jak v rozmanitých formách sebevyjádření pokračovat. Umění bylo také cenným artiklem v barterovém systému tábora, za které se dalo sehnat jídlo nebo cigarety.

Experiment s podchlazením. Zajatec byl vložen do ledové vody a jeho tělesná teplota byla snížena na smrtelnou hranici. Poté byl - buď mrtvý nebo v bezvědomí - vytažen kladkou. Na bezvládného muže se pustil doktorův asistent Walter Neff. (autor: Georg Neff)

Experiment s podchlazením. Zajatec byl vložen do ledové vody a jeho tělesná teplota byla snížena na smrtelnou hranici. Poté byl – buď mrtvý nebo v bezvědomí – vytažen kladkou. Na bezvládného muže se pustil doktorův asistent Walter Neff. (autor: Georg Neff)

Vodové barvy a další potřeby si Tauber získal díky kontaktu s Rudim Felsnerem, zaměstnancem esesácké továrny na výrobu porcelánu. O jeho výtvarném talentu se mezi zajatci brzy rozkřiklo, což mu do cesty přihrálo významnou příležitost – Tauber se měl stát hlavním dokumentátorem lékařských experimentů, které prováděl doktor Sigmund Rascher. Stalo se tak na doporučení jeho asistenta Waltera Neffa, dřívějšího vězně v táboře. To, co Tauber během kreslení spatřil, bylo ale natolik děsivé, že po dvou sezeních už odmítl přijít…

„‚Nebuď pitomec,‘ řekl mi Neff. ‚Za pár měsíců tě může propustit a budeš volný.‘ ‚Waltere,‘ odpovídal jsem mu, ‚i kdybych tu měl zůstat dalších deset let, nevadí mi to. Nemůžu se ale na to už znovu dívat. Prostě nemůžu,'“ napsal v pozdějším dopise pro mnichovský soud.

Osvobození zajatci podstupují povinnou dezinfekci a vakcinaci. (autor: Georg Tauber)

Osvobození zajatci podstupují povinnou dezinfekci a vakcinaci. (autor: Georg Tauber)

V roce 1945 se dožil osvobození americkými vojáky. Zajatci z tábora zamořeného nemocemi nemohli hned odejít a více jak měsíc museli být v karanténě. Také v tomto období se Tauber nevzdával své tužky a barev a dokumentoval situaci v lágru v jeho posledních dnech.

Na zajatce z Dachau se těsně po válce nepohlíželo stejně jako na další oběti koncentračních táborů. Společnost je pořád vnímala jako vyděděnce a kriminálníky. Z toho důvodu se vězni ani nedočkali kompenzací. Tauber společně s dalšími založil sdružení na pomoc právě těmto obětem. Jeho záměrem bylo udělat ze svých kreseb pohlednice a prodávat je. Tento nápad však odsoudili další spoluvězni, podle kterých se jednalo o nestoudné vydělávání na jejich utrpení. Výtvarník chtěl přitom hlavně informovat veřejnost o tom, co se dělo v Dachau.

Umělecké zobrazení života po lágru. Bývalí nositelé černých a zelených trojúhelníků (značky pro dlouhodobě nezaměstnané a sabotéry) se pokouší vrátit do běžného života. (autor: Georg Tauber)

Umělecké zobrazení života po lágru. Bývalí nositelé černých a zelených trojúhelníků (značky pro dlouhodobě nezaměstnané a sabotéry) se pokouší vrátit do běžného života. (autor: Georg Tauber)

Zemřel v roce 1950 na následky tuberkulózy. Za svého života se už bohužel nedočkal uznání a ocenění svého díla. Dnes se jeho kresby vystavují jako významné svědectví nacistických zločinů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu