Vězni se stýskalo po sklence vína, opojného moku se zkoušel domoci skrze svou víru v boha Dionýsa.

Vězni se stýskalo po sklence vína, opojného moku se zkoušel domoci skrze svou víru v boha Dionýsa. | zdroj: odditycentral.com


Vězeň se označil za vyznavače Dionýsa, chtěl víno každý den

TÉMATA: vězení | vězni | španělsko | náboženství | dionýsos

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2019 | 08:00

Na zajímavý způsob, jak si zpříjemnit pobyt za mřížemi, přišel španělský vězeň, který se prohlásil za vyznavače boha Dionýsa. A ke svému náboženskému životu, na který má nárok i ve vězení, potřeboval sklenici vína ke každému jídlu.

Nejmenovaný vězeň napsal údajně dopis řediteli věznice v baskické provincii Zaballa, ve kterém se oficiálně přihlašoval k církvi boha Dionýsa. Ten je v řecké mytologii synem nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely. Je bohem vína a nespoutaného veselí. Původně byl i bohem úrody a plodnosti. Vězeň v dopise žádal o sklenici vína ke každému jídlu, aby mohl svého boha správně uctívat.

"Vzhledem k tomu, že v tomto středisku je jídlo distribuováno podle náboženského přesvědčení každého vězně, žádám, aby bylo respektováno i mé náboženské právo,“ napsal muž v dopise, který obdržel deník Publico. „Tímto informuji vládu, že jsem žákem boha Dionýsa (boha vína). Z tohoto důvodu žádám, aby mi byla ke každodennímu jídlu poskytnuta sklenka vína, abych splnil normy mého náboženství. Díky moc!"

Španělsko má poměrně velkou tradici v tom, že ve vězení umožňuje trestancům nejen vyznávat svou víru, ale také tomu uzpůsobit jejich vězeňský život, zejména co se týče košer nebo halal stravy, případně dalších nezbytných propriet. Ovšem vězeň neuspěl se svou žádostí, protože žádal o alkohol, což vězeňský řád zamítá stejně jako drogy. Pokud chce uctívat Dionýsa, maximum, co by  mohl za určitých okolností získat, bylo nealkoholické pivo. A tím by boha Dionýsa nejspíš urazil, takže muž na tuto variantu nepřistoupil.

Celá záležitost by nejspíš nikdy nespatřila světlo světa, ale rukou psaný dopis se nějakým způsobem dostal do španělských novin.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu