válkaČeskoslovenskoobjevy

Větrný mlýn holandského typu stojí v Praze už 300 let. Dnes je v něm restaurace

Větrný mlýn holandského typu stojí v Praze už 300 let. Dnes je v něm restaurace
Zdroj: povetrnik.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když se řekne větrný mlýn, představíme si Nizozemsko. Jeden však najdeme i v Praze kousek od Břevnovského kláštera. Jde o jediný zachovalý větrný mlýn v metropoli. Dnes je v něm penzion s restaurací nazvaný Větrník.

Václav Pokorný 2. září 2019

V Pražském Břevnově, na rohu ulic Za Zahradou a U Větrníku dnes stojí jediný dochovaný větrný mlýn holandského typu v Praze. Byl plně funkční až do roku 1890, kdy ho přestavěli na obytný dům, ke kterému připojili obytnou secesní budovu.

Samotný větrný mlýn vznikl při barokní přestavbě Břevnovského kláštera a budov jeho rozsáhlého hospodářského dvora v první polovině 18. století. Na stěně větrníku je datace roku 1722, která je považována za rok dokončení stavby mlýna. Mlýn postavil Kryštof Dientzenhofer na místě staršího dřevěného mlýna. O jeho provozu víme pouze to, že zaměstnával jednoho pracovníka a vedle mlýnského složení jím byla poháněna i pila.

Do roku 1794 provozoval mlýn Břevnovský klášter. V témže roce v důsledku Josefínských reforem ho od kláštera převzal Jakub Kohoutek, mlynář z Nesvačil u Bystřice, se svojí manželkou Lidmilou, dcerou mlynáře z Konopiště. V roce 1840 je jako majitel uváděn Franz Kohoutek, který vedle původního mlýna postavil ještě jeden, rovněž holandského typu, menší a štíhlejší. Ten se však nedochoval.

Větrný mlýn, Břevnov

Větrný mlýn, Břevnov

O osm let později se na Větrníku stala mlynářkou sestra známého vlastence Petra Fastra. Mlýn pracoval do roku 1890 a v roce 1899 celou usedlost již jako ruinu zakoupil známý pražský restauratér a velitel národní gardy Jan Josef Černohorský. V roce 1900 přistavěl k budově mlýna vedlejší obytnou budovu. Ve dvoře vybudoval letní restauraci, která úspěšně fungovala asi do roku 1927.

Po roce 1990 byl objekt bývalého větrného mlýna komplexně opraven a z hospodářských částí vytvořen malý penzion s restaurací nazvanou Větrník.

Z původního mlýna se dochovala válcovitá část budovy o průměru 9 a výšce 12 metrů. Dvě podlaží jsou zakončena nízkou kuželovitou střechou krytou bobrovkami. Fasáda byla opravena novorenesančně a je zdobena bosáží.

Pokud se budete chtít na jediný dochovaný větrný mlýn v Praze podívat, dojeďte tramvají na zastávku Větrník. K mlýnu se dostanete ulicemi Ankarská a Za Zahradou. Hlavní jídlo či dezert si tu můžete dát každý den od 11 do 22 hodin. Ve Větrníku si ke kávě můžete dát samozřejmě i stejnojmenný zákusek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu