Uniforma se po letech vrátila alespoň k pozůstalým majitele.

Uniforma se po letech vrátila alespoň k pozůstalým majitele. | zdroj: atlasobscura.com


Veteránovi z 2. světové války někdo ukradl uniformu. O několik let později se našla v sekáči

TÉMATA: druhá světová válka | second hand | sběratelství | uniformy

user-avatar

Simona Knotková

1. 11. 2018 | 10:45

Navštěvujete rádi obchody s použitým oblečením? Potom jistě víte, že se tam za pár korun někdy dají najít hotové klenoty. Muž z Minnesoty tam přesto našel věc, která by se na podobném místě asi neměla vyskytovat.

Praděda Matta Stonea byl vojákem ve 2. světové válce. Jeho příběhy z fronty Američana natolik zaujaly, že se rozhodl stát sběratelem válečných relikvií. Právě na jejich lov se vydal i do second handu organizace Goodwill ve městě Forest Lake. Často tam jsou k nalezení staré vojenské uniformy. Ta, kterou Stone ve Forest Lake nakonec našel, byla ale něčím ojedinělá.

Na rozdíl od většiny uniforem ze sekáčů byla stále v dobrém stavu a navíc na ní byly pořád připíchnuté odznaky a vyznamenaní. Podle jména na vnitřní straně kdysi patřila muži jménem Martin Makkyla. Zájemci si ji mohli koupit za necelých pět dolarů (cca 112 korun).

Stone si ji za požadovanou částku skutečně zakoupil, ale neměl v plánu si ji nechat. S pomocí místního zpravodajského kanálu vypátral Makkylovy příbuzné a uniformu jim vrátil. Bývalý voják vlastní děti neměl, ale od jeho neteří se Stone dozvěděl, že uniforma mu byla před několika lety ukradena.

Kdyby na ni v second handu nenarazil zrovna Stone, kdo ví, zda by se zpátky k Makkylovým příbuzným vůbec dostala. 

user-avatar

Simona Knotková

1. 11. 2018 | 10:45

Zavří­t reklamu