| zdroj: youtube.com


Veterán ze 2. světové války znovu navštívil město, které osvobodil. Stačilo si jenom nasadit speciální brýle

TÉMATA: druhá světová válka | virtuální realita

user-avatar

Simona Knotková

3. 05. 2017 | 10:00

Frank Mouqué byl jedním z těch, kteří osvobozovali francouzské město Armentières během bitvy o Normandii. Po více jak sedmdesáti letech se na místo opět vrátil. Tentokrát ale virtuálně.

U příležitosti výročí 72 let, které uběhly od bitvy o Normandii, byl loni oceněn jeden z jejích veteránů, Brit Frank Mouqué. Stalo se tak ale nevšedním způsobem. Pomocí brýlí vytvářejících virtuální realitu Mouqué znovu navštívil místo, které v roce 1944 osvobozoval.

"Byl to chaos. Všude byly tanky, vozy, masy vojsk. Házeli po nás bomby, granáty, odstřelovali nás. Tolik lidí zemřelo. Přišel jsem o spoustu svých kamarádů," vzpomíná dnes jednadevadesátiletý muž, který žije v Královské nemocnici v Chelsea, domově pro zraněné a staré válečné veterány.

Po nasazení brýlí se opět ocitl ve francouzském městě Armentières. Zde se setkal se starostou Bernardem Haesebroeckem, jenž mu za jeho činy poděkoval a symbolicky mu předal medaili. Starému veteránovi poté také zazpíval dětský sbor z místní školy.

"Fantastické! Úplně jsem ztratil slov. Bylo to, jako bych byl přímo tam," netajil své nadšení Mouqué. Následně obdržel skutečnou medaili města Armentières.

"Jsme poctěn za všechny, co tam tehdy byli. Je mi devadesát jedna, pořád nás žije stovky, ale už jsme takoví scvrklí dědkové. Velmi si toho vážím a děkuji. Ocenění budu opatrovat a stane se součástí rodinného dědictví," řekl na závěr. 

user-avatar

Simona Knotková

3. 05. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu