válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesnický kostel se v Den D proměnil na ošetřovnu. Na jeho lavicích dodnes najdete krev

Vesnický kostel se v Den D proměnil na ošetřovnu. Na jeho lavicích dodnes najdete krev
Zdroj: atlasobscura.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

V noci z 5. na 6. června 1944 byly po celé Normandii vysazeny desetitisíce parašutistů. Jejich úkolem bylo obsadit strategická místa, a zajistit tak Spojencům výhodu před vyloděním jednotek. Část americké 101. výsadkové divize dostala na starost významnou německou cestu, která se nacházela nedaleko malé vesnice Angoville-au-Plain. Právě tamní kostel z 11. století se stal místem, na kterém byly zachráněny desítky životů.

Simona Knotkova 5. června 2020

Dva medici 101. výsadkové divize (známé též jako Křičící orlové) Robert Wright a Kenneth Moore s poručíkem Edem Allworthem obsadili středověký kostel krátce po vysazení. Místo se stalo dějištěm krvavé bitvy s mnoha oběťmi na obou stranách. Provizorní ošetřovna byla původně určena pro Spojence, ale brzy začali oba muži přijímat i Němce.

„Večer bylo v kostele už 75 raněných včetně jednoho místního dítěte. Náš člověk nám přišel říct, že na místě už nemůžou déle zůstat a musí jít dál. Zůstali jsme sami s raněnými,“ popisoval první den Moore. S vojáky odešel i Allworth, protože se obával, že jeho přítomnost v kostele bude ohrožovat mediky a pacienty.

Angoville-au-Plain včera a dnes. Zdroj: normandythenandnow.com

Angoville-au-Plain včera a dnes. Zdroj: normandythenandnow.com

„Brzy poté přišel do kostela německý důstojník,“ vyprávěl dál Moore. „Zeptal se mě, zda přijmu i jeho raněné. Souhlasil jsem. Během noci se kostelní dvůr stal místem dalšího boje. Dva z našich raněných zemřeli. Z těch, o které jsem se staral já, nezemřel ale nikdo. Pod rukama mi prošlo množství ran, od těch povrchových až po závažná zranění břicha.“

Po vpádu německých vojáků byl kostel označen červeným křížem na symbol mezinárodního zdravotnického zařízení. Třídenní bitva skončila pro obyvatele ošetřovny málem tragicky, když stropem prolétl minometný granát. Šťastnými okolnostmi ale nevybuchl a pouze lehce poškodil podlahu. Ke svému šoku medici také zjistili, že v kostelní věži se schovávali dva Němci, kteří se po dvoudenním sledování nakonec vzdali.

Robert Wright a Kenneth Moore. Zdroj: dday-overlord.com

Robert Wright a Kenneth Moore. Zdroj: dday-overlord.com

Bitva ustala 8. června, kdy se z Angoville-au-Plain stalo řídící středisko důstojníka Roberta Sinka. Kostel byl později proměněn v pamětní místo. Namísto výčtu obětí se na něm ale oslavují životy, které byly dvěma odvážnými mediky zachráněny. Tamní okna zdobí barevné výplně ilustrující vpád parašutistů či zobrazující symbol Křičících orlů. Ještě něco vám ale při návštěvě stavby připomene, že se nacházíte na místě, kde se psala historie. Kostelní lavice, které fungovaly jako provizorní lehátka, dodnes nesou skvrny od krve. Na stropu také zůstala díra od granátu a kachlička od jeho pádu je stále popraskaná.

Jaký byl další osud všech osmdesáti zachráněných vojáků a jednoho dítěte, není známo. Dvojice mediků se konce války ale dožila. Robert Wright Angoville-au-Plain znovu navštívil v roce 1999 a vyslovil přání, že by zde chtěl být pohřben. Z úřednických důvodů se tak nestalo, ale část jeho popelu byla na místě rozprášena.

Další články

Zavří­t reklamu