válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesnici se sprostým názvem došla trpělivost, mění jméno

Vesnici se sprostým názvem došla trpělivost, mění jméno
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rakouská osada Fucking neměla kvůli svému jménu, jenž zaručeně nemusíme překládat, o zájem turistů nouzi. Ovšem ten zpravidla směřoval ke snaze ukrást cedule s tímto názvem jako trofej, případně vesnici zesměšňovat na internetu. Místní se proto rozhodli, že obec přejmenují.

Tomáš Chalupa 3. prosince 2020

Místní lidé, kterých ve Fuckingu žije zhruba stovka, byli dlouho velmi trpěliví a na vtípky a všelijaké více či méně vtipné dehonestace si celkem zvykli. Věděli, že jméno jejich obce je staré více než tisíc let. Název vísky je podle některých zdrojů odvozen od jména jistého Adalperta von Vucckingena, jenž tu žil v 11. století. Podle jiných zdrojů za něj může bavorský šlechtic Focko, který žil už v 6. století. Přípona ing se v názvech bavorských obcí vyskytuje poměrně běžně.

Jméno přesto postupem času začalo obyvatelům stále více vadit a chtěli s tím něco udělat. V roce 2019 nejprve zkusili celou věc obrátit v něco pozitivního. V obci měli několik cedulí, kde název využili ve sdělení. Na cedulích tak stálo například: Our climate is Fucking important (Naše klima je zatraceně důležité). Jenže turisté kradli i tyhle cedule, a mnoho místních obyvatel tak začalo tlačit na změnu jména obce. To nakonec ohlásila starostka Andrea Holznerová . Od 1. ledna 2021 se Fucking bude jmenovat Fugging.

Thumbnail # Vesnice duchů Craco byla stíhána samými pohromami
Mohlo by Vás zajímat:

Vesnice duchů Craco byla stíhána samými pohromami

Je otázkou, zda k podobnému kroku nepřistoupí i další rakouské vesnice. Třeba takový Petting, jenž leží necelých 20 kilometrů od Fuckingu, v Bavorsku se zase nachází Kissing. A to nemluvě o našich krásných obcích, jako je Pičín či Řitka. Ty ovšem nemají mezinárodní dosah, takže zřejmě na jejich poetické názvy nebude třeba sahat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu