válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesnici Mödlareuth rozdělila napůl studená válka

Vesnici Mödlareuth rozdělila napůl studená válka
Zdroj: amusingplanet.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Mödlareuth se nachází na jihu Německa přesně na hranicích mezi Bavorskem a Durynskem. Hranice tvořená jen malým potokem se za studené války stala skutečnou hranicí mezi východním a západním blokem. A procházela právě Mödlareuthem.

Tomáš Chalupa 30. července 2020

Rozdělení vesnice na dvě půlky uvrhlo celou místní populaci do velmi prekérní situace. Uprostřed jejich vesnice vedla takzvaná železná opona, zeď rozdělující oba nesmiřitelné tábory, kterou bylo nemožné legálně překonat a která byla samozřejmě ostře hlídaná. Obrázky z Berlína jsou dobře známé, ale v Mödlareuthu působila zeď opravdu bizarně.

Rodiny byly rozděleny a nesměly se setkat ani při pohřbu. Dopadlo to tak, že ti, kteří neměli na své straně hřbitov, sledovali jeho průběh z nedalekého kopce, odkud bylo vidět i na protější část vesnice.

Vesnici se začalo přezdívat Malý Berlín a do její západní části se jezdili na zeď dívat turisté z celého Německa. Zastavil se tam dokonce i George W. Bush při své návštěvě Německa v roce 1983. Východní část byla hermeticky uzavřená od západu a život tam plynul tak jako ve zbytku socialistického tábora – pomalu a pod neustálým dohledem.

Když v roce 1989 byla část zdi konečně probourána a byl umožněn volný průchod obyvatel, docházelo k dojemným scénám, kdy se po dvou desítkách let setkávali příbuzní a přátelé, kteří žili jen kousek od sebe, ale nemohli se vidět ani navštívit. Zeď nebyla nikdy celá zbourána, bylo zachováno 100 metrů v původním stavu, které představují památník a jsou také součástí místního muzea. Zeď včetně ostnatých drátů a strážní věže tak stále připomíná pohnutou minulost této malé obce. Obec je ale svým způsobem stále rozdělená. I v současnosti má dva starosty, jednoho pro bavorskou a druhého pro durynskou část. Stejně tak má obec dvě směrovací čísla, registrační značky aut a telefonní předvolbu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu