válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vesnici Piplantri se nepije alkohol, nepáchají trestné skutky a za každou nově narozenou dívku tu vysadí 111 stromů

Ve vesnici Piplantri se nepije alkohol, nepáchají trestné skutky a za každou nově narozenou dívku tu vysadí 111 stromů
Zdroj: piplantri.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Zatímco drtivá většina Indie preferuje syny, v jedné malé indické vesnici naopak oslavují narození dcer. Od roku 2006 zavedli v Piplantri vlastní unikátní tradici, kdy na počest každé narozené dívky každý ve vsi vysadí 111 nových stromů!

Markéta Oderská 11. dubna 2015

Vzhledem k tomu, že se v Piplantri s 8 tisíci obyvateli každým rokem narodí 60 dívek, podařilo se tady vysázet již přes čtvrt milion stromů různých druhů, včetně neemu, indického palisandru a mangovníku.

Krásnou tradici zavedl bývalý starosta vesnice Shyam Sundar Paliwal na památku své dcery Kiran, která před několika lety zemřela. Založil i výbor, který podporuje a motivuje rodiny, které se zdráhají přivádět na svět potomky ženského pohlaví. Vesničané se na ně skládají a peníze se pak ukládají na dlouhodobý termínovaný účet za účelem finančního zajištění mladých dívek po dosažení jejich dospělosti. Rodiče však musí podepsat místopřísežné prohlášení, že je neprovdají dříve, než dosáhnou plnoletosti, a rovněž se zavazují, že své dcery budou pravidelně posílat do školy a že budou pečovat o stromy vysazené na jejich počest.

Les plný žen

Les plný žen

Vesničané totiž stromy nejenom sází, ale dbají i o to, aby byly zdravé a nesly ovoce. Aby je ochránili před nemocemi a nákazou, vysadili v jejich blízkosti více než 2 a půl milionů rostlin Aloe Vera, které odpuzují škodlivé termity. Stejně jako plody stromů, tak i Aloe Vera poskytuje obyvatelům vesnice obživu.

„Postupně jsme si uvědomili, že se dá Aloe Vera různými způsoby zpracovávat a prodávat na trhu,“ vysvětlil Shyam Sundar Paliwal. „Tak jsme pozvali nějaké odborníky a požádali je, aby naše ženy zaučili. Nyní občané vyrábějí a prodávají produkty z Aloe Vera jako gely, zavařeniny a podobně.“

Z Aloe Vera vyrábějí obyvatelé Piplantri různé produkty, které prodávají na trhu.

Z Aloe Vera vyrábějí obyvatelé Piplantri různé produkty, které prodávají na trhu.

Vesnice je však progresivní ještě v jiných směrech. Zcela zakázala prodej a konzumaci alkoholu a kácení stromů. Přesto a možná i díky tomu působí vesničané velmi šťastně a tvrdí, že za posledních osm let nebyl ve vsi hlášen ani jeden trestný čin a přestupek. To v zemi, kde noviny snad každý den přinášejí zprávy o týraní, znásilnění a vraždění žen, zní jako pohádka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu