válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesnice duchů se vylidnila za 28 dní, potřebovala ji armáda

Vesnice duchů se vylidnila za 28 dní, potřebovala ji armáda
Zdroj: thevintagenews.com
+ 12 fotek+ 13 fotek

Vesnice Tyneham je zmiňována už ve středověkých knihách pod názvem Tigeham, později Tiham. Místní kostel Sv. Marie pochází ze 13. století. Lidé se zde modlili ještě v půlce roku 1943. Pak se ale celá vesnice musela vystěhovat.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2019

V listopadu onoho roku přišlo nařízení, že obyvatelé Tynehamu musí pryč. Důvody jim tehdy nikdo neřekl, kromě toho, že vesnici zabírá armáda. Dnes už víme, že se zde měly nacvičovat bojové operace v nadcházející invazi do Normandie. Lidé tehdy příliš nereptali, většina to brala jako svůj příspěvek ke konečnému vítězství nad nepřítelem. A tak poslední obyvatel opustil Tyneham 17. prosince 1943. Všem bylo slíbeno, že jakmile válka skončí, budou se moci do svých domovů zase vrátit. To se ale nikdy nestalo.

Ono by vlastně ani nebylo kam se vrátit. Většina domů je dnes zbořená nebo poškozená, jedinou neporušenou budovou je kostel Sv. Marie a budova školy. Bývalým obyvatelům je pouze umožněno v případě, že si to přejí, být pohřbeni na místním hřbitově. Jinak je vesnice stále součástí vojenského prostoru. Na víkend je sem umožněn přístup veřejnosti, kterou láká k navštěvě svou okolní neporušenou přírodou. Jinak je ale Tyneham stále využíván jako výcvikový prostor a zřejmě tomu tak bude i nadále.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu