válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesnice duchů Craco byla stíhána samými pohromami

Vesnice duchů Craco byla stíhána samými pohromami
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Přírodní katastrofy i epidemie moru, to vše dopadlo v historii na italskou vesnici Craco a způsobilo její trvalé vylidnění. Dnes je to jen opuštěný shluk budov.

Tomáš Chalupa 7. listopadu 2019

Craco leží na jihu Itálie v nártu pomyslné italské boty. Nachází se na kopci, ze kterého je výhled dolů do údolí a na řeku. Ti, co vesnici vybudovali, vybrali dobré místo, bezpečné před nepřáteli a s malebnou krajinou kolem. A vesnici se napřed dařilo velmi dobře.

Craco přežilo války, okupanty, nájezdníky, ale na přírodní katastrofy a mor už síly nemělo. Mor na obyvatelstvo udeřil uprostřed 17. století. Stovky obyvatel vesnice zemřely, Craco jako vesnice ale dál spokojeně žilo. A nejen to, dokonce se rozrůstalo, takže v roce 1815 bylo dokonce rozděleno na dvě čtvrti. Jenže pak Craco zasáhly katastrofy, a vesnice se začala vylidňovat. Už po prvním zemětřesení se 1300 lidí raději vystěhovalo do Jižní Ameriky. Následoval hladomor, protože se přestalo dařit zemědělství. Svah, na kterém venice stála, se začal drolit a došlo k několika velkým sesuvům půdy. V roce 1972 přišla velká povodeň a v roce 1980 zemětřesení. Tři roky po zemětřesení bylo posledních 1800 obyvatel přesídleno na bezpečnější místo v údolí. Vystěhování odmítl jediný obyvatel, který chtěl dožít na půdě, kde žili jeho předci po 300 let.

Dnes je vesnice neobydlená a její budovy se zvolna rozpadají. V Americe založili emigranti společnost The Craco Society, která provozuje webové stránky věnované této vesnici. Jinak ale není moc nadějí, že by se do ní vrátil život. Jen jednou či dvakrát do roka se tu konají menší hudební festivaly panny Marie, která je patronkou vesnice. A také si vylidněnou vesnici občas vyberou filmaři pro své snímky. Točily se tu celovečerní filmy jako Umučení Krista nebo vynikající bondovka Quantum of Solace. Všechny štáby musely mít ale méně než 35 lidí, protože podle vyhlášky více lidí najednou do vesnice nesmí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu