válkaČeskoslovenskoobjevy

Museli se dívat na tělo kosmonauta, kterému se neotevřel padák! Kvůli disciplíně

Museli se dívat na tělo kosmonauta, kterému se neotevřel padák! Kvůli disciplíně
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Sovětský kosmický program byl na konci šedesátých let dvacátého století ve velkých problémech. Zemřel geniální konstruktér a mozek celého program Koroljov a jeho nástupce Mišin na komplikovaný úkol dohnat náskok Američanů rozhodně nestačil. Jenže Sovětský svaz stále snil o přistání člověka na Měsíci, a bylo proto potřeba vyvinout novou raketu, která by nesla jméno Sojuz. Vše se ale uspěchalo, mnoho věcí zanedbalo a zkušební lety Sojuzů dopadly katastrofou.Muselo se však pokračovat dál, aby se stihlo 50. výročí Velké říjnové revoluce. A tak měl do Sojuzu usednout první člověk – Vladimir Komarov.

Tomáš Chalupa 20. října 2014

Jak asi bylo kosmonautu, který věděl, že ani jeden z předchozích cvičných letů neuspěl, není těžké uhodnout. Podle mnohých mu bylo jasné, že jde na jistou smrt. Až k samotnému vstupu do kabiny jej doprovázel jeho přítel Jurij Gagarin.

Komarov a Gagarin na lovu

Komarov a Gagarin na lovu

Dál šlo všechno špatně. Loď sice v pořádku odstartovala, ale na oběžné dráze se jí neotevřel ani jeden solární panel. Sojuz neměl dostatek elektrického proudu, nefungovala navigace, chlazení a další systémy. Komarov ovládal loď prakticky jen manuálně.

Klesala teplota, vysazovaly postupně další systémy. Na Zemi se zatím komunističtí pohlaváři dohadovali, co dál. Nakonec přece jenom zvítězil zdravý rozum a Komarov dostal svolení k urychlenému návratu. Jenže příkaz se lehce vysloví, ale hůře provede s prakticky neovladatelnou lodí. Komarov předvedl neuvěřitelný výkon, když se mu manuálně podařilo ochromenou loď navést na sestupovou dráhu. Udělal vše, co bylo v lidských silách a mnohem víc, než se od něj čekalo. Po celou dobu působil klidně, přestože na něj působil stres a riziko katastrofy si velice dobře uvědomoval.

Sojuz-1

Sojuz-1

Když loď vnikla do atmosféry, přerušilo se spojení se Zemí. Nikdo v řídícím středisku tak nevěděl, co následovalo. Sojuzu se neotevřel brzdící padák a dopadl s obrovskou silou na zem.

Následovalo vyšetřování, obviňování, padaly hlavy, ale hlavně bylo jasné, že Sovětský svaz definitivně prohrál vesmírné závody se Spojenými státy. Když si několik dní po katastrofě měli kosmonauti prohlédnout Komarovovy ostatky, jeden z patologů prý namítl, že by bylo lepší, aby počkali venku. Maršál letectva Konstantin Veršinin nato řekl: „Jen ať se podívají. Musí vidět všechno, protože budou pracovat dál.“

Pohřeb kosmonauta Vladimíra Komarova

Pohřeb kosmonauta Vladimíra Komarova

Další články

Zavří­t reklamu