válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesmír v očích: Fotograf pořizuje fascinující makro záběry zvířat

Pohled do očí, to je okno do duše, pohled do jiného světa, který nám zůstává při zběžném pohledu zpovzdálí utajen. Odhalit krásu a rozmanitost „vesmírů“ v očích zvířat se rozhodl arménský fotograf Suren Manveljan ve svém nejnovějším projektu. Nebylo to přitom poprvé, co se do mapování tajů pod očními víčky pustil.

Thumbnail # Pohlédněte zvířatům zblízka do očí. Jsou rozmanité a fascinující
Mohlo by Vás zajímat:

Pohlédněte zvířatům zblízka do očí. Jsou rozmanité a fascinující

„O této sérii jsem začal přemýšlet poté, co jsem dokončil podobnou sérii s lidskýma očima. Díky prvnímu projektu jsem se zlepšil ve focení očí za všech možných podmínek a nakonec mě napadlo, že bych to samé mohl udělat se zvířaty. Lidé mě dokonce někdy sami kontaktují a žádají mě, zda bych mohl vyfotit oči jejich mazlíčků,“ vypráví muž.

Na očích zvířat se mu líbí jejich různorodost, která je u nich ještě více signifikantní, než je tomu u lidí. „Oči každého zvířete jsou výsledkem přizpůsobení se jeho konkrétním životním podmínkám,“ vysvětluje autor. „To je důvod, proč existuje tolik druhů zvířecích očí. Oči vodních živočichů se také naprosto liší od těch pozemských. Myslím, že proto je série zvířecích očí pro pozorovatele tak zajímavá.“

Při prohlížení snímků vás možná napadne otázka, jak se Manveljanovi podařilo zachytit makro záběry zvířat, která jsou jinak plachá či na člověka útočí. Jak fotograf vysvětluje, mnohdy to byl skutečně obtížný úkol. S některými zvířaty musel nějakou dobu pobýt, aby si na jeho přítomnost zvykli. Zvířecí modely nacházel v zoologických zahradách, akváriích i u sebe na dvorku. „Rád bych zdůraznil, že všechna zvířata zahrnutá do série byla naživu a žádné nebylo během focení zraněno,“ poznamenává.

Výsledné fotografie publikuje na sociálních sítích, kde jeho fanoušci mohou hádat, komu nově pořízené oko patří. A jak se ukazuje, často se jedná o opravdu náročnou hádanku.

Některé z pořízených makro snímků zvířecích očí si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu