válkaČeskoslovenskoobjevy

Vesmír se rozšiřuje rychleji, než se čekalo

Vesmír se rozšiřuje rychleji, než se čekalo
Zdroj: messagetoeagle.com

Podle nové studie vycházející z dat Hubbleova teleskopu se náš vesmír rozšiřuje rychleji, než se čekalo. Konkrétně expanduje o 5 až 9 procent rychleji, než byly původní odhady.

Tomáš Chalupa 7. července 2016

Zjištění by podle vědců mohlo vést k lepšímu pochopení toho, co tvoří 95 procent vesmíru a neemituje žádné světlo, tedy černá hmota, černá energie a černá radiace. Tvrdí to alespoň Adam Riess z univerzity v Baltimoru v Marylandu.

Vysvětlení vyšší rychlosti rozšiřování je hned několik. Jedna z možností je, že černá energie odtlačuje galaxie jednu od druhé s vyšší silou, která navíc stále roste. Také je možné, že vesmír obsahuje neznámý druh subatomární částice, která putuje vesmírem rychlostí blížící se rychlostí světla. O takových částicích se mluví jako o černé radiaci. Energie těchto subatomárních částic je pak zřejmě vyšší, než se myslelo, a tudíž i více působí na galaxie a tělesa ve vesmíru.

Tým kolem Riesse na svá zjištění přišel porovnáváním 2400 hvězd v 19 galaxiích. Měřili jasnost a další parametry a poměřovali je s očekávanými hodnotami. Výsledky byly překvapivé a podle Riesse znamenají, že jsme možná nesprávně pochopili fungování černé hmoty a dalších vesmírných subatomárních částic. Současně ale přiznává, že existují i jiná měření, která nevycházejí z Hubbleova teleskopu, a tam výsledky vypadají jinak.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu