válkaČeskoslovenskoobjevy

Vertikální zahrady udělaly z obytného komplexu džungli plnou komárů

Vertikální zahrady udělaly z obytného komplexu džungli plnou komárů
Zdroj: twitter.com

Bytový komplex v čínském Čcheng-tu měl být díky své zeleni rájem pro všechny obyvatele. Dnes v něm přebývá více hmyzu než lidí.

Simona Knotkova 6. května 2021

Vertikální zahrady jsou hitem posledních let. Jak ale dokládá případ bytového komplexu v čínském městě Čcheng-tu, ne vždy se musí dobrý záměr potkat s pozitivním výsledkem.

Thumbnail # Vietnamec proměnil bytovou budovu ve vertikální zahradu. Stačily mu k tomu dvě rostliny
Mohlo by Vás zajímat:

Vietnamec proměnil bytovou budovu ve vertikální zahradu. Stačily mu k tomu dvě rostliny

Právě zde před dvěma lety vznikl nápad na vertikální zeleň, která by pokrývala několik paneláků. Čcheng-tu je jedním z nejvíce znečištěných míst v Číně, a vertikální zahrady tak měly sloužit nejenom pro okrasu, ale taky jako přírodní čistička vzduchu. Do dubna letošního roku bylo všech 826 obytných jednotek komplexu, pojmenovaného jako Městská lesní zahrada Čchi-i, prodáno. Budoucí obyvatelé se mohli těšit na byt, jehož balkon pokrývá až dvacítka rostlin. Chvályhodný plán ale skončil fiaskem.

Do dnešního dne se do komplexu zatím přestěhovalo pouze deset rodin. Tamní obyvatelé brzy zjistili, že přemíra zeleně s sebou pochopitelně nese i jisté riziko v podobě přemnožených komárů a dalšího hmyzu. Komplex s osmi paneláky pokrytými přebujelými rostlinami může někomu navíc připomínat spíše výjev z post-apokalyptického filmu než zelený ráj k bydlení. Otázkou také je, nakolik budou budovy bezpečné v budoucnosti.

„Když kořeny rostlin vyrostou tak, že dokážou prorazit zdi, neovlivní to bezpečnost struktury?“ ptá se kupříkladu jeden člověk na sociálních sítích, kde téma vzbudilo živou diskuzi. Jiný se zamýšlí, co může způsobit obyčejná větev, která spadne na člověka ze třicátého patra.

Příklady z jiných měst nicméně ukazují, že vertikální zahrady mohou být naopak velmi praktickou alternativou bydlení ve městě. Na jaře letošního roku světová média kupříkladu obletěla zpráva o zarostlé bytovce v Hanoji, jejíž obyvatelé si pobyt uprostřed zeleně naopak nemohou vynachválit. Popínavé rostliny jim poskytují příjemný vzduch a stín a s přemnoženým hmyzem údajně žádný problém nemají. A podle prognóz by podobných bytových komplexů mělo v dalších letech přibývat.

Další články

Zavří­t reklamu