válkaČeskoslovenskoobjevy

Věříte tomu? Tato jeptiška je prý už 136 let mrtvá, ale její tělo se nerozkládá

Zázrak, kterému lze jen těžko uvěřit. Jeptiška z jihofrancouzského města Lourdes (Lurdy) je už 136 let po smrti, přesto ale nadále pokojně leží ve své rakvi a nejeví žádné známky rozkladu. Je to opravdu možné?

Simona Knotkova 23. února 2016

Marie-Bernarde Soubirous se narodila 7. ledna 1844 v Lourdes jako nejstarší dcera mlynáře. Později ji lidé znali pod přezdívkou Bernadette.

Její rodiče měli ještě osm dalších dětí a všechny je vychovávali v nuzných podmínkách. Bernadette byla navíc velmi churavá. Jako batole prodělala nebezpečnou choleru a od dětství trpěla astmatem. Ve čtrnácti se s ní začaly dít také podivné věci. Tehdy totiž měla své první z osmnácti vidění. Ve skalním výklenku uviděla bílou postavu, kterou přirovnávala k malé mladé dámě. Na sobě prý měla bílý závoj s modrým páskem a na každé noze jí ležela žlutá růže.

Bernadette Soubirous vyrůstala v těžkých podmínkách. Trápilo ji také bídné zdraví.

Bernadette Soubirous vyrůstala v těžkých podmínkách. Trápilo ji také bídné zdraví.

Další vidění dostalo Bernadette do transu, a tak rodiče začali dívce domlouvat, aby ke skále přestala chodit. Vidění se opakovala skoro každý den. O přízracích se později dozvěděli i ostatní. Někteří si mysleli, že Bernadette vidí Pannu Marii. Našli se ale i tací, podle nichž byla dívka jednoduše blázen a patřila do ústavu.

Tajemná žena dala jednou Bernadette instrukce, co má udělat, aby vyčistila potok od špíny. Jindy po ní zase požadovala postavení kaple. Dívka se jí několikrát ptala na jméno. „Jsem neposkvrněné početí Panny Marie,“ měla se nakonec dozvědět.

Její tělo prý nepodléhá rozkladu ani 136 let po smrti.

Její tělo prý nepodléhá rozkladu ani 136 let po smrti.

Církevní autority celý případ důkladně prověřovaly, až došly k verdiktu, že svědectví mladé dívky jsou pravdivá. Jí samotné tolik pozornosti ale vadilo, a tak začala chodit do klášterní školy a v dalších letech se stala sestrou. V té době už vidění nemívala. Svůj tehdejší stav zdůvodňovala slovy: „Panenka Marie mě použila jako koště na smetí. Když je už uklizeno, koště se znovu postaví za dveře.“ Chatrné zdraví se později opět ozvalo a ona onemocněla tuberkulózou. Zemřela 16. dubna 1879 ve věku 35 let.

O čtyřicet roků později bylo její tělo exhumováno a dva doktory a sestru čekal šok. Bernadette totiž byla po tak dlouhé době v neporušeném stavu. Stejně tak tomu bylo i při druhé exhumaci v roce 1919. Podle zkoumání lékaře se tělo přirozeně mumifikovalo.

Vystavována je ve městě Nevers. Místem jejího spočinutí je speciální schránka, která zabraňuje přívodu vzduchu a zpomaluje tak biologické procesy.

Vystavována je ve městě Nevers. Místem jejího spočinutí je speciální schránka, která zabraňuje přívodu vzduchu a zpomaluje tak biologické procesy.

Roku 1925 byla papežem Piusem X. prohlášena za svatou. O jejím osudu si můžete přečíst v knize Píseň o Bernadettě, kterou napsal německý píšící pražský autor Franz Werfel. Ten se coby Žid za 2. světové války vypravil k inkriminované skále a slíbil tam, že pokud mu bude umožněno uniknout před nacisty, román jednoho dne napíše. Později se mu skutečně podařilo utéct do Spojených států.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu