válkaČeskoslovenskoobjevy

Veřejová skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Veřejová skála – magický vchod do nitra hory Blaník
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Zatímco horu Blaník zná i ten, kdo se o historii a české pověsti příliš nezajímá, Veřejová skála už tolik známým pojmem není, ačkoli je se samotným Blaníkem velmi silně spjata. Právě ona je totiž branou do legendami opředené hory a skrze ni vyrazí vojsko blanických rytířů do boje, až bude českým zemím nejhůře.

Václav Pokorný 29. května 2021

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři.

Socha blanického rytíře

Socha blanického rytíře

Zprávu o spícím vojsku v hoře Blaník poprvé vyslovil mnich, který byl prý „anděly“ navlečen do jakéhosi elastického oděvu a poté vynesen mezi hvězdy. Viděl nejen naši Zemi, ale i planety. To vše v době, kdy katolická církev tvrdila, že Země je placatá. Po návratu se údajně změnil v jasnovidce, obdařeného mimořádnými schopnostmi. A tehdy také hovořil o spících rytířích.

Podle proroctví Mikuláše z Vlásenice u Pelhřimova, vysloveného po roce 1471, je v nitru Blaníku skryto „vojsko boží na ochranu země české a pravdy boží.“ Určitá znamení, jako například usychání stromů od vrcholů Blaníku, jsou předzvěsti velké bitvy, která se strhne na louce mezi Načeradcem a Blaníkem. Pak zakročí Bůh a z hory vyjede tajné vojsko, které vypudí nepřátele.

Hora Blaník

Hora Blaník

Mezi místními obyvateli se také vyprávějí nejrůznější příběhy o tom, že někdo vstoupil do hory, za nedlouho z ní vyšel, ale ve skutečnosti uběhlo mnoho let. Badatelé se domnívají, že tyto příběhy lze vysvětlit pouze tím, že na Blaníku či v jeho bezprostředním okolí je možný vstup do paralelního světa a je zde časoprostorový tunel. Blaník je sopečného původu, navíc se nachází v oblasti s jistými geomagnetickými anomáliemi, a to by mohlo vysvětlovat příčinu oněch „záhadných“ jevů.

Bez pozornosti by neměla uniknout ani skutečnost, že o Blaník se zajímali také nacisté, kteří, jak známo, usilovně hledali vstup do pověstné podzemní říše Agarthy s bájným hlavním městem Shamballou. Teorie Dutozemě, tedy že naše planeta je dutá, zaujala i samotného Hitlera.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu