válkaČeskoslovenskoobjevy

Venuše byla kdysi docela příjemná planeta k životu

Venuše byla kdysi docela příjemná planeta k životu
Zdroj: iflscience.com

Venuše je dnes v podstatě jedním velkým peklem, kde by nikoho nenapadlo hledat jakýkoliv život. Hustá sirná mračna, nedýchatelná jedovatá atmosféra, obří lávová jezera. To skutečně nevypadá na obyvatelnou planetu. Přesto, podle vědců, jí zřejmě kdysi mohla být.

Tomáš Chalupa 27. října 2019

Kdysi mohla být na Venuši tekoucí voda a také poměrně přijatelné teploty. „Naše hypotéza říká, že Venuše měla stabilní klima po miliardy let. Je možné, že nějaká globální událost způsobila kompletní změnu jejího klimatu,“ sdělil Michael Way z Goddarodova institutu pro výzkum vesmíru.

Oceány plné vody jsou hlavním předpokladem pro vznik života. A ty se na Venuši podle této teorie skutečně nacházely. Podle simulací mohla být průměrná hloubka těchto oceánů kolem 310 metrů. Existuje několik variant této simulace, všechny ale ukazují na oceán s množstvím vody dostatečným pro vznik života.

Teploty se na Venuši pohybovaly od 20 do 50 stupňů Celsia, takže byly jen o něco málo vyšší než dnes na Zemi. Tři miliardy let se tak mohl na této planetě zřejmě klidně vyvíjet život. Jenže pak došlo k náhlému ochlazení a změnám atmosféry, která získala převahu oxidu uhličitého. Před 715 miliony let se pak atmosféra definitivně změnila na koktejl metanu a síry a Venuše se stala onou nehostinnou jedovatou pustinou, jak ji známe dnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu