válkaČeskoslovenskoobjevy

Velký vůdce a jeho strachy: Stalin měl hrůzu z letadel, jedů i spánku

Velký vůdce a jeho strachy: Stalin měl hrůzu z letadel, jedů i spánku
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Sovětská propaganda vykreslovala svého vůdce Stalina jako superčlověka, který se nebojí nikoho a ničeho. Ve skutečnosti ale trpěl několika fobiemi a chronickými strachy, kterých se nezbavil až do konce svého života.

Marta Šindlauerová 19. února 2021

Panickou hrůzu měl Josif Stalin z létání. Už jen při pohledu na jakýkoli letoun blednul a dovnitř jej tím spíše nikdo nedostal. Proto preferoval cestování obrněným vlakem. Jeho obavy z létání se ještě víc prohloubily ve 20. a 30. letech 20. století, kdy se obětí leteckých katastrof stali sovětští političtí představitelé. Smrt ve vzduchu potkala například zakladatele sovětských vzdušných sil Pjotra Baranova nebo významného vojenského teoretika Vladimira Triandafillova.

Stalina tyto události naprosto šokovaly a nařídil důkladné vyšetřování příčin tragédií. Některým nejvyšším představitelům pak zakázal cestování letadlem vůbec. Nakonec se ovšem Stalin proletěl – a to dokonce dvakrát (jelikož musel doletět tam i zpět, pochopitelně). Stalo se to v roce 1943, kdy si udělal výlet do Teheránu na konferenci s Churchillem a Rooseveltem. Paradoxní bylo, že odmítl letět sovětským letounem a využil americký stroj Douglas C-47.

Thumbnail # Němci chtěli unést Roosevelta, Churchilla a Stalina z Teheránu
Mohlo by Vás zajímat:

Němci chtěli unést Roosevelta, Churchilla a Stalina z Teheránu

Další oblastí, z které byl Josif Vissarionovič dosti nervózní, byla hrozba otravy jídlem neboli toxikofobie, kterou v průměru trpí asi 5 % populace. To, že měl degustační tým, který pro něj kontroloval dodávané jídlo, je fakt dosti známý. Nikdy nic nestrčil do úst, dokud to pro něj předtím někdo neprověřil a neprokázalo se, že je pokrm či pití bezpečné. Obzvlášť paranoidní v tomto směru byl Stalin během nejhorších jím nařízených čistek. Prověřování jídel pro velkého šéfa se nevyhnuli ani takoví věrní pobočníci jako Lavrentij Berija nebo Anastáz Mikojan. Mimochodem to, že Stalin nezemřel přirozenou smrtí, ale byl otráven jídlem, je jednou z nejprovařenějších konspiračních teorií ohledně skonu diktátora.

A nakonec byl Stalin těžce paranoidní v ještě jednom směru: děsil se toho, že by mohl umřít ve spánku (odborně nazýváno hypnofobií). I proto preferoval práci v noci. Ke spánku uléhal pouze, když byl fyzicky a psychicky zcela vyčerpán. Podřízení Stalina neměli tento jeho zvyk vůbec v lásce, protože s sebou nesl nevýhodu, že je mohl během noci kdykoli něčím pověřit. Propaganda to naopak prezentovala jako přímo úžasnou přednost: Otec národů tvrdě pracuje, zatímco sovětský národ spí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu