válkaČeskoslovenskoobjevy

Velký smog v Londýně zabíjel před 64 lety tisícovky lidí. Vědci už ví, proč

Velký smog v Londýně zabíjel před 64 lety tisícovky lidí. Vědci už ví, proč
Zdroj: dailymail.com

5. prosince 1952 se Londýn ponořil do husté mlhy. Kvůli mizivé viditelnosti kolabovala doprava, smog pronikal i do budov a rušil množství koncertů, divadel či promítání filmů. Sami Londýňané si z nenadále situace nedělali těžkou hlavu; vždyť na podobné ovzduší byli zvyklí. Jak se ale později ukázalo, mlha byla smrtící a způsobila úmrtí tisícovky lidí.

Simona Knotkova 22. listopadu 2016

Za hustou koncentrací smogu mohlo několik činitelů. Kvůli zimě obyvatelé tehdy spálili víc uhlí než běžně. K tomu byla také ukončena výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy, a hodnoty emise se tak podstatně zvýšily. Chladná vzduchová vrstva Londýn uzavřela do jakési neviditelné báně plné znečištěného vzduchu, v níž častečky kyseliny sírové způsobily smrt až 4 tisíc lidí. Do konce smogového období bylo nahlášeno ale ještě dalších 8 tisíc případů smrti v důsledku dýchacích obtíží.

Viditelnost se během mlhy snížila na méně jak jeden metr.

Viditelnost se během mlhy snížila na méně jak jeden metr.

O přítomnosti oxidu siřičitého ve vzduchu se vědělo. Ještě donedávna ale nebylo jasné, jak se mohl přeměnit v kyselinu sírovou. Nový výzkum, podložený daty z podobně znečištěné Číny, tento otazník konečně zodpovídá.

„Naše výsledky ukázaly, že proces přeměny usnadnil oxid dusičitý, další z vedlejších produktů spalování uhlí, který se už vyskytoval v původní přírodní mlze. Dalším klíčovým aspektem přeměny oxidu siřičitého na síru je skutečnost, že oxid siřičitý produkuje částečky kyseliny, které následně zpomalují celý proces. Přírodní mlha obsahovala tyto částice o velikosti několika desítek mikrometrů, a vzniklá kyselina tak byla dostatečně zředěná. Vypařování těchto částic mlhy způsobilo, že město se zahalilo do kyselinového oparu,“ říká profesor Renyi Zhang z univerzity v Texasu.

Kromě úmrtí bylo hospitalizováno i dalších 150 tisíc lidí.

Kromě úmrtí bylo hospitalizováno i dalších 150 tisíc lidí.

Obdobný úkaz se objevuje právě v dnešní Číně. Pochopení procesů, které se v padesátých letech děly v Londýně, nyní může pomoci najít řešení na zlepšení tamní kvality vzduchu.

Další články

Zavří­t reklamu