Velký banyán je strom o velikosti lesa, je to největší strom na světě. | zdroj: youtube.com


Velký indický banyán vypadá jako hustý rozlehlý les

TÉMATA: stromy | indie | fíkovník | tradice | mýty | hinduismus

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2018 | 08:10

Velký banyan se nachází v botanické zahradě Acharya Jagadish Chandra Bose. Je to strom, který ale mnohem více vypadá jako nádherný les. Už jenom fakt, že se rozkládá na 14 tisících čtverečných metrech, což z něj činí největší strom na světě.

Nejenom, že velký banyán je ohromný, je také mimořádně starý. Vědci odhadují jeho stáří na 250 let. Přesně se to neví, neboť záznamy neexistují. První zmínka o tomto fíkovníku pochází z 19. století z jednoho cestovatelského deníku. Přežil prokazatelně dva silné cyklóny v letech 1864 a 1867. Byl také napaden parazitickými houbami. Aby byl zachráněn, musel být celý banyán v roce 1925 přesazen, jinak by do dnešní podoby nikdy nedorostl.

Tento zásah baynánu prospěl a rostl dál. „Za třicet let se rozrostl na rozlohu dvou akrů. První plot byl kolem banyánu postaven v roce 1985, ten druhý v roce 2015. Máme kolem ještě nějaké další volné místo, takže se tento fíkovník může dál rozrůstat,“ říká Arabinda Pramanicová, ředitelka botanické zahrady.

Péče o takto gigantický strom je dost náročná. V botanické zahradě se banyánu věnuje tým 13 lidí. Nejen, že se starají o jeho zdraví, ale také „trénují“ kořeny, aby rostly správně. „Vytváříme bambusové kanály z rozpůlených bambusových tyčí, kterými vedeme hnojivo. Tudy pak směrujeme kořen tak, aby svým růstem podporoval horní část banyánu,“ vysvětluje Pramanicová. Bez této speciální péče by se banyán tak výrazně nerozrostl.

V indické kultuře je banyán jedním z nejuctívanějších stromů. V mnoha náboženstvích včetně hinduismu je považován za posvátný. V hinduismu dokonce symbolizuje Brahmu, stvořitele světa. Podle legend pod banyánem seděl i Buddha po sedm dní, když došel osvícení. Banyán zkrátka mají všichni Indové ve velké vážnosti, takže nehrozí nebezpečí, že by unikátní strom byl zničen třeba vandaly. Je proto v botanické zahradě normálně přístupný a pod jeho korunou se procházejí denně stovky návštěvníků.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2018 | 08:10

Zavří­t reklamu