válkaČeskoslovenskoobjevy

Velký atraktor: Neznámá síla ve vesmíru přitahuje k sobě Mléčnou dráhu i jiné galaxie

Velký atraktor: Neznámá síla ve vesmíru přitahuje k sobě Mléčnou dráhu i jiné galaxie
Zdroj: medium.com

Už více než 40 let je známo, že nejen Mléčná dráha, ale i všechny okolní galaxie jsou gravitačně přitahovány do jedné specifické oblasti ve vesmíru, vzdálené asi 150 milionů světelných let. Vědci jí dali jméno Velký atraktor, ale stále neví přesně, o co jde. Podle posledních pozorování se totiž ukazuje, že i sám Velký atraktor je přitahován ještě větší gravitační silou, než jakou má sám.

Yvonne Pokorná 25. srpna 2018

Když byl Velký atraktor v 70. letech minulého století objeven, neměli vědci žádnou možnost se na něj podívat. Velký atraktor se totiž nachází za takzvanou “neprostupnou oblastí” (Zone of Avoidance) podél roviny Mléčné dráhy, kde nám ve výhledu brání rozsáhlá prachoplynová mračna. S nástupem infračervené a rentgenové astronomie se situace změnila. Rentgenové paprsky jsou schopny proniknout i do oblastí, které jsou extrémně zakryté prachem i plynem. Tak astronomové objevili poblíž Velkého atraktoru obří superklastr galaxií o hmotnosti tisíce bilionů sluncí, který pojmenovali Norma Cluster.

Galaktická kupa Norma je sice obrovská a lokální galaxie putují jejím směrem, ale její celková hmotnost nestačí na to, aby byla zdrojem veškerého pohybu. Když si totiž zvětšíme obraz vesmíru, zjistíme, že bezpočet galaxií i Velký atraktor se ve skutečnosti pohybují k něčemu, co je větší než takzvaný Velký atraktor.

Soustředění statisíců galaxií označujeme jako nadkupy neboli superklastry. Největší známý se nazývá Shapleyův superklastr. Je asi čtyřtisíckrát větší než Mléčná dráha.

Soustředění statisíců galaxií označujeme jako nadkupy neboli superklastry. Největší známý se nazývá Shapleyův superklastr. Je asi čtyřtisíckrát větší než Mléčná dráha.

Výzkum zvaný CIZA, jenž odstartoval před pár lety, byl prvním pokusem prozkoumat pravou povahu Velkého atraktoru. “Zjistili jsme, že není vůbec velký,” prohlásil jeden ze spoluautorů studie Dale. D. Kocevski. Za Velkým atraktrorem totiž našli ještě větší přitahovač. Nalézá se poblíž Shapleyho superklastru, vzdáleného zhruba 500 miliónů světelných let, tedy čtyřnásobně dál od oblasti Velkého atraktoru. Výzkum tak poprvé potvrdil přítomnost struktur vzdálenějších, než je Velký atraktor, která přímo ovlivňují Mléčnou dráhu a přitahují naši galaxii a mnoho dalších k sobě.

Vědci jako Kocevski věří, že obrovské koncentrace hmoty, jako je Velký atraktor, byly ve vesmíru poměrně běžné, což by znamenalo, že raný vesmír obsahoval mnohem více hmoty, než jak se dřív soudilo. Jiní vědci však zůstávají ohledně závěrům CIZA i tajemným silám, které vše k sobě přitahují, skeptičtí.

Pravá povaha Velkého atraktoru nadále uniká vědeckému chápání.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu