válkaČeskoslovenskoobjevy

Velké ledovce je možné izolovat a přitáhnout z Antarktidy k Africe jako zdroj vody

Velké ledovce je možné izolovat a přitáhnout z Antarktidy k Africe jako zdroj vody
Zdroj: dailymail.co.uk

V Africe je vody nedostatek a v Antarktidě je jí ve formě ledu tolik, že by to stačilo pokrýt potřeby celého kontinentu. Což takhle si obří ledovce přitáhnout a použít je jako rezervoáry vody? To navrhuje expert Nick Sloane.

Tomáš Chalupa 14. června 2019

Kapské Město se dostalo do bodu, kdy chybí pitná voda a začíná být jen na příděl. Lidé se zásobují hromadami balených pitných vod. Město je doslova na suchu. Nick Sloane má řešení, které by do budoucna mohlo těmto katastrofickým situacím zabránit. K Africe by se přitáhly ledovce z Antakarktidy, které by sloužily jako obří zásobárny vody. Aby se to ekonomicky vyplatilo, musí být dostatečně velké – jeden kilometr dlouhé, 500 metrů široké, 250 metrů hluboké, o váze kolem 125 milionů tun. „To by Kapskému městu dodalo asi 20 % vody, kterou potřebuje na jeden rok,“ říká Sloane.

Pokud by se jeho nápad realizoval, ledovec by putoval oceánem po trase dlouhé 1900 kilometrů. „Zní to šíleně, ale když se podíváte na detaily, už to zase tak šílené není,“ tvrdí Sloane.

Nick Sloane

Nick Sloane

Sloane nejde pro podobné odvážné nápady daleko. Byl to on, kdo vymyslel později realizovaný plán na vyzvednutí potopené lodi Costa Concordia. I toto dílo bylo obrovské a mnoho zlých jazyků tvrdilo, že se to nemůže nikdy podařit. Podobné to má být i s ledovcem.

Sloane má velké zkušenosti a početný tým specialistů. Chce na tažení ledovce použít speciální podmořskou síť. Po dopravení na místo by byly na ledovci vyhloubeny speciální vrty, do kterých se umístí pumpy. Ty budou pumpovat vodu rovnou do přistavených tankerů. Síť by nejen sloužila jako tažné zařízení, ale také by bránila tomu, aby ledovec roztál už po cestě. Má být totiž vyrobena ze speciální textilie, která brání odpařování. A právě to by byl největší problém celého projektu, že se ledovec roztaví a rozláme už během své plavby. I v těch nejoptimističtějších předpokladech se ledovec i tak zmenší o třicet procent. Pořád ho ale zbude hodně pro Jihoafričany, myslí si Sloane.

Cena celé operace je odhadována na 285 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř šest a půl miliardy korun. Sloane si však už zajistil investory. Projekt ”Southern Ice Project” zaštítily dvě jihoafrické banky a švýcarská vodárenská společnost Water Vision.

Jihoafričané mají obrovské problémy s vodou, od roku 2017 je omezena denní spotřeba vody na osobu na 70 litrů. Plánují čerpat vodu přímo z oceánu a pak ji následně velmi složitě odsolovat a dále zpracovávat. Ani tento proces rozhodně není levný. Jak upozorňuje Sloane, voda obsažená v ledovcích, je jedna z nejčistších na světě a prakticky nepotřebuje žádnou úpravu. „V Rusku posouvali ledovce od svých těžebních věží v Severním moři. Měly půl milionu tun,“ říká Sloane s tím, že velikost není až takový problém.

Ledovec bude muset být co nejpečlivěji vybrán. Bude muset mít plochý vrchol, aby se na něj mohly instalovat pumpy a další zařízení. „Projekt je docela šílený, o tom není pochyb. Je velmi riskantní, ale pokud dopadne dobře, přinese obrovský zisk,“ říká další expert Olaf Orheim, který podobný projekt chystal pro Saúdskou Arábii.

Pokud se podaří vyjednat s vládou povolení k celé akci, může Sloane začít shánět vlečnou loď a během půl roku vyrazit do vod jižního Atlantiku na lov ledovců.

V budoucnosti se může odtahování ledovců rozšířit i do jiných míst. Už v roce 2010 se Evropská unie zabývala myšlenkou, že by nedostatek pitné vody na španělských Kanárských ostrovech mohla vyřešit dodávka ledu z kanadského Newfoundlandu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu