válkaČeskoslovenskoobjevy

Velká čínská zeď ubývá, mohla by jednou zmizet úplně

Velká čínská zeď ubývá, mohla by jednou zmizet úplně
Zdroj: messagetoeagle.com

Velká čínská zeď je monumentální stavba, která je vidět dokonce z vesmíru. Její délka je úctyhodných 21 196 kilometrů. Tuto unikátní stavbu chtějí každoročně vidět davy turistů z celého světa.

Tomáš Chalupa 1. června 2017

Problém je, že zeď tak trochu mizí. Vlatně jí už zmizelo 30 procent. Je jenom otázkou času, než zmizí i zbytek. Může za to jednoduše eroze, která drolí jednotlivé bloky a segmenty a ty se rozpadají. Místní lidé také kradou ze zdi materiál, ze kterého si pak budují své domy. Třetina zdi už se takto rozdrolila nebo jinak zmizela, a to je problém.

Oficiální zdroje přiznávají, že zmizelo v průběhu času 1962 kilometrů zdi. Za vše může působení větrů, které kámen postupně drolí. Věže na zdi jsou často ve špatném stavu kvůli dešťům. O zlodějích se Číňané nezmiňují, byť je zcela nepochybné, že i takto část zdi zmizela.

Velká čínská zeď se začala stavět mezi lety 770 až 476 před Kristem a dokončena byla za vlády dynastie Ming, která vládla v Číně mezi lety 1368 –1644. Zeď stavěli vojáci, civilisté a vězni. Mnoho jich při stavbě zemřelo, podle historiků mohlo být mrtvých až 400 000. Jen díky nezměrnému úsilí těchto lidí bylo možné postavit tak gigantickou stavbu. Ta však možná nakonec zcela zmizí, protože nic neodolá zubu času.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu