válkaČeskoslovenskoobjevy

Velikonoční pomlázka měla skrytý sexuální význam

Velikonoční pomlázka měla skrytý sexuální význam
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

I když si o Velikonocích křesťané připomínají zázračné zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tyto svátky jara jsou spojené s celou řadou původně pohanských zvyků a symbolů. Jedním z nich je také pomlázka, o které se někteří odborníci domnívají, že ono šlehání pomlázkou vlastně symbolizuje akt oplodnění.

Václav Pokorný 5. dubna 2021

Velikonoce jsou bezesporu nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Věřící si o Velikonocích připomínají smrt i vzkříšení Ježíše Krista, účastní se mší v kostele a někteří drží i půst. V českých zemích jsou ovšem Velikonoce a velikonoční tradice více spjaty s pohanskými zvyky a jedním z nich je i pomlázka.

O Velikonočním pondělí se v Čechách a zejména na Moravě vydává mužské pokolení časně ráno za děvčaty a ženami, aby jim pomlázkou upletenou z vrbových proutků „vyprášilo sukně“. Dívky ječí, muži a chlapci, často posílení alkoholem, je švihají.

Kde se ale pomlázka vzala? A proč s ní chodí chlapci a muži koledovat? Proč dostávají dívky výprask? Šlehání dívek pomlázkou má pravděpodobně úzkou souvislost se starými oslavami jara a plodnosti, která se s tímto ročním obdobím pojí. Někteří odborníci se proto domnívají, že švihání pomlázkou symbolizuje akt oplodnění, přičemž pomlázka má představovat mužův penis a malované kraslice ženskou plodnost. Této interpretaci nahrává i fakt, že dívky nepovažují tento drobný výprask za něco negativního, ale naopak za to chlapce či muže obdarují.

Někdo zase ve šlehání pomlázkou spatřuje odraz starých slovanských magických praktik. Šlehání proutím v tomto případě tedy spleteným zde symbolizuje blýskání a hřmění. Staří Slované práskali proutím, aby zahnali zlé síly a duchy. Věřili totiž, že jarní bouře tyto zlé síly a mocnosti dokáže odehnat.

Thumbnail # Velikonoce na norský způsob? Bez čtení detektivek by to nešlo
Mohlo by Vás zajímat:

Velikonoce na norský způsob? Bez čtení detektivek by to nešlo

Období velikonočních svátků bylo v minulosti zároveň dobou namlouvání mladých lidí. Mladíci si chodili namlouvat děvčata, což se časem mělo proměnit v koledování s pomlázkou. Proto někteří etnologové ve šlehání dívek pomlázkou spatřují právě akt namlouvání.

Další význam, co pomlázka znamená, je spatřován přímo v jejím názvu, který je zřejmě odvozen od výrazu „pomladit“. Dívky tak měly dostat menší výprask spleteným vrbovým proutím, aby se jim po zimě vrátila do těla síla, zdraví a svěžest. Jedná se vlastně o jakési probuzení po dlouhé zimě. Ve slově „pomlázka“ můžeme také nalézt pojem „mlází“, tedy nové zelené výhonky rostlin, které se objevují právě na jaře a symbolizují probuzení přírody po zimě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu