válkaČeskoslovenskoobjevy

Velikonoce na norský způsob? Bez čtení detektivek by to nešlo

Velikonoce na norský způsob? Bez čtení detektivek by to nešlo
Zdroj: thevintagenews.com

Co mají společného Velikonoce a detektivní příběhy? Podle Norů hodně. Oslavy příchodu jara si bez nich totiž nedovedou představit.

Simona Knotkova 1. dubna 2018

Neotřelá velikonoční tradice má svůj původ v roce 1923. Spisovatelé Nordahl Grieg a Nils Lie tehdy společně napsali knihu Noční vyloupení bergenského vlaku. Aby se dílu dostalo co největší pozornosti, během velikonočního období si nechali reklamu vytisknout na přední stranu norského deníku Aftenposten. A jednalo se o perfektní marketingový tah. Inzerce připomínající skutečnou zprávu z titulky na čtenáře zapůsobila a kniha se prodávala ve velkém.

Povšimli si toho i další vydavatelé. I když samotné Velikonoce nemusely mít na úspěšný prodej detektivky žádný vliv, také oni je v dalším roce využili jako součást reklamní kampaně a na trh v tento čas pustili množství detektivních titulů. Nepravděpodobné spojení Velikonoc a detektivky se tak pomalu začalo stávat součástí norského folklóru. Norové pro to dokonce vymysleli výraz – påskekrim.

Je statisticky prokázáno, že během Velikonoc stoupne prodej napínavého žánru až o 50 %. V pozdějších letech toho začali využívat i filmaři a na Velikonoce pravidelně připravují nové seriály. S detektivkami se setkáte dokonce i na krabici od mléka.

Pokud tedy nebudete vědět, co o letošních Velikonocích dělat, po vzoru Norů je můžete strávit třeba u dobré kriminální knihy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu