válkaČeskoslovenskoobjevy

Velbloud ušel více než stovku kilometrů pouští, aby se vrátil k původním majitelům

Velbloud ušel více než stovku kilometrů pouští, aby se vrátil k původním majitelům
Zdroj: odditycentral.com

Prodali ho, ale on na ně nezapomněl. Internet dojal příběh velblouda z Vnitřního Mongolska, který ušel dlouhou a náročnou cestu, aby se vrátil ke svým původním majitelům.

Simona Knotkova 4. srpna 2020

Starší samici velblouda prodal její majitel Temur jinému chovateli v říjnu loňského roku. Zvíře se vcelku snadno aklimatizovalo a vypadalo to, že se mu v novém stádu líbí. Když ale nadešel čas letního stříhání, velbloud se odtrhl od zbytku houfu a vydal se na osamělou cestu. Její směr nebyl nijak náhodný a vedl do více než sto kilometrů vzdáleného Urad Rear Banner, domovu jeho původních majitelů.

Během sedmidenní výpravy pouští Gobi velbloud procházel skalnatými terény, míjel vyschlá koryta řek a překračoval ostnaté dráty. Na strhané a unavené zvíře narazil jiný pastevec, který ihned kontaktoval majitele. Temur a jeho žena se následně rozhodli, že si oddaného velblouda vezmou zpátky. Aby nový vlastník nepřišel k újmě, nabídli mu jiné zvíře ze svého stáda.

„Když jsme se o něm doslechli, chtěli jsme si ho vzít zpátky, ale v té době si ho už odchytil jeho tehdejší majitel. Kontaktovali jsme ho a domluvili jsme se, že mu výměnou za velblouda dáme tříletou samici. Po jeho návratu mě velmi rozesmutnilo, když jsme spatřila množství ran na jeho těle, jak musel přecházet oplocení. Teď ho už nikomu neprodáme. Do konce života bude svobodný,“ sdělila reportérům manželka Temura.

Podobně mluvil také sám Temur. V rozhovoru slíbil, že zvíře teď čeká úplně jiné zacházení: „Je dvacet roků stará. Už ji nikdy znovu neprodám. Ušla dlouhou cestu, aby se vrátila zpátky. Už ji nebudu uvazovat na řetěz, jezdit na ní ani nedovolím nikomu, aby jí ubližoval. Odteď si může dělat, co chce.“

Příběh velblouda dojal lidí z celého světa a originální reportáž má do dnešních dnů více než šestnáct milionů zhlédnutí. „Nedokážu si ani představit, jakým utrpením si velbloud musel projít. Tolik mu musel chybět jeho skutečný domov,“ stojí například v jednom komentáři.

Na šťastné shledání zvířete s původními majiteli se podívejte v přiloženém videu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu