válkaČeskoslovenskoobjevy

Věk, kdy mladí lidé opouští rodný dům, se zvyšuje, Češi jsou někde uprostřed

Věk, kdy mladí lidé opouští rodný dům, se zvyšuje, Češi jsou někde uprostřed
Zdroj: boredpanda.com

O Češích se mluví jako o věčných „mamánech“, kteří velmi dlouho a rádi žijí pod křídly svých rodičů, kteří se o ně starají finančně i jinak. V České republice ještě ve věku 34 let žije téměř polovina lidí u rodičů. A jde zejména o muže. Jak je na tom zbytek Evropy?

Tomáš Chalupa 9. října 2019

Hlavním a téměř jediným faktorem, který hraje roli v tom, kdy mladí takzvaně vyletí z hnízda, je ekonomická síla země. Postavit se na vlastní nohy, platit nájem nebo hypotéku, potraviny, výdaje atd., to vše něco (spíš hodně) stojí, a pokud je ekonomická úroveň země nevalná, mladí lidé zkrátka raději žijí doma. Z ekonomického hlediska je to pochopitelná volba.

„Více a více rodin potřebuje spojené příjmy více členů, jen aby si zajistily základní potřeby,“ říká profesorka Andrea Breenová z univerzity v Gelfu. V Evropě je podle dat Eurostatu rozhodujícím rokem ten pětadvacátý. Lidé opouštějící rodinný krb jsou ve všech zemích starší 25 let, v některých zemích dokonce velmi výrazně starší. Nejlépe jsou na tom skandinávské země, zejména Dánsko, Finsko a Švédsko, kde jsou to jen jednotky procent lidí, kteří ještě ve věku 25 a více zůstávají doma. Zanedbatelné procento je jednoduše vysvětlitelné štědrým sociálním státem, dostupným bydlením a vysokými příjmy v těchto zemích.

Na opačném konci jsou jižané, zejména Chorvati, Černohorci, Malťané a Italové, ale také naši sousedé Slováci. Takoví Černohorci odcházejí z rodin, až když jim je v průměru 32,8 let, Chorvatům je o rok méně, Slovákům a Italům něco přes 30. Češi jsou velmi blízko průměru Evropské unie a je jim jen něco málo nad 25 let, když opouštějí své rodné domovy.

Ani jinde po světě to není jiné. V USA procento lidí ve věku mezi 19 až 34 lety, kteří žijí stále u rodičů, stoupá a je dnes na 32 procentech. V 60. letech to přitom bylo 20 procent. I zde je důvodem zejména ekonomika. Mladí lidé podle Breenové z velké části netouží žít v dospělosti s rodiči, ale prostě nemají jinou možnost. Samozřejmě hrají roli i kulturní tradice, třeba Italové jsou velmi vázáni na své rodiče, mají rozsáhlé rodinné vazby a není výjimkou, že se setkávají velmi často s širokým příbuzenstvem. V takovém prostředí je velmi jednoduché „zůstat doma“, protože rodina stále drží pohromadě. I přesto ale ani tito lidé nechtějí ve třiceti a více letech stále bydlet u mámy.

Jestli se tento trend do budoucna změní, je otázka, která souvisí s vývojem ekonomiky. Každopádně v různých evropských zemích vyrůstá celá generace, která velkou část života prožila doma s rodiči jen proto, že si nemohla dovolit osamostatnit se.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu