válkaČeskoslovenskoobjevy

Věk je jenom číslo. Osmdesátiletá Japonka se živí jako DJ v nočním klubu

Věk je jenom číslo. Osmdesátiletá Japonka se živí jako DJ v nočním klubu
Zdroj: odditycentral.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Pětaosmdesátiletá Japonka nehodlá strávit penzi doma na křesle. Přes den vaří knedlíčky, v noci se stará o hudební doprovod nočních klubů.

Simona Knotkova 14. srpna 2020

Lásku k hudbě v sobě Sumiko Iwamuro našla už jako malá. Její otec byl jazzovým bubeníkem a ona za 2. světové války potají poslouchala nahrávky amerických hudebníků. V devatenácti letech začala vypomáhat v rodinné restauraci a hudební vášeň musela jít stranou. Přesto se jí nikdy plně nevzdala.

Když před patnácti lety vybírala hudbu pro narozeninovou oslavu svého syna, poprvé jí cestu zkřížilo techno. Moderní elektronický žánr ji natolik uchvátil, že další rok strávila jeho studiem. Poté vyrazila do tokijského terénu, kde po nocích nyní vystupuje jako DJ Sumirock. Zajímavostí je, že dosud setrvává také v pohostinském průmyslu a přes dny stále vaří populární asijské knedlíčky gyoza.

„Za mixážním pultem se hlavně snažím strefit do beatu a vybrat tu správnou hudbu. Největším zážitkem pro mě ale je, když si to mé publikum užívá,“ vypráví aktivní seniorka. Do techno rytmů nejčastěji přidává prvky jazzu, francouzského šansonu nebo klasické hudby. O desítky generaci mladší návštěvníci klubů její snahu a nadšení oceňují a berou ji jako sobě rovnou.

„Má energii, se kterou se může rovnat každému mladému člověku tady. Je opravdu super!“ nechal se slyšet jeden z pravidelných účastníků párty v klubu DecabarZ ve věhlasné čtvrti Šindžuku.

Díky svému pokročilému věku si žena vysloužila zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší DJ na světě. Sumiko však na svůj věk nehledí a rozhodně ho nepovažuje za překážku v dosahování snů, kterých má stále dostatek. V rozhovoru z roku 2017 se kupříkladu vyjádřila, že by si v budoucnu ráda zahrála v New Yorku, naučila se hrát na violoncello, popřípadě se znovu vrátila k jízdě na koni.

„Nechci, aby mě lidi znali kvůli mému věku, ale díky mému skvělému hraní. Na své stáří nemyslím a mám v plánu dělat cokoliv, co budu chtít, tak dlouho, dokud to jen půjde,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu