David Matheson desítky let léčil gaye, nakonec se přiznal, že je sám gay a hlásal bludy.

David Matheson desítky let léčil gaye, nakonec se přiznal, že je sám gay a hlásal bludy. | zdroj: allthatisinteresting.com


Vedl terapie a léčil homosexualitu, nakonec se přiznal, že je sám gay

TÉMATA: lgbt | gayové | usa | mormon | terapie | sexualita

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 04. 2019 | 13:00

David Matheson byl terapeut a mormon, který se dlouhé roky zabýval terapiemi homosexuálů. Byl totiž přesvědčen, že homosexualitu lze léčit. Nakonec se ale přiznal, že to vše byl nesmysl a navíc, že je sám gay.

David Matheson se začal léčbou homosexuálů zabývat už v 90. letech. Stal se duchovním otcem tzv. ex-gay terapie. To byl pseudovědecký přístup k homosexuálům, který spočíval v dodržování přísného celibátu a postupné snahy přetransformovat se na heterosexuála. Terapie měly podobu podivných seancí na opuštěných místech, jako třeba v lesích, odvykacích kempů a táborů. Na některé z nich chodily údajně i děti mladší osmnácti let, které tam posílali jejich rodiče.

Matheson razil myšlenky o tom, že homosexualita je vývojová porucha, ke které dochází v dětství, kdy si dítě prostě „poplete pohlaví“. Vytvořil v Utahu společenství na bázi svého učení nazvaného „Cesta do mužství“.  Sám se prezentoval jako spořádaný heterosexuální otec rodiny, měl ostatně manželku a s ní tři děti. Ale ve svém nedávném veřejném prohlášení oznámil, že se rozvádí, je gay a bude si hledat mužského partnera. Také se prý bude snažit odstraňovat své hluboce zakořeněné homofobie a rovněž si uvědomuje, jakých chyb se v předchozí praxi dopustil.

Mathesonovo oznámení bylo šokující, ale z jeho strany částečně vynucené. Na veřejnost se totiž dostaly úryvky jeho emailové konverzace s jiným členem komunity, ze které bylo zcela jasně patrné, že Mathesona přitahují muži. 

K Mathesonovým terapeutickým aktivitám i teoriím se opakovaně kriticky vyjadřovaly americké lékařské organizace. Snažit se homosexualitu léčit jako nemoc je v některých státech USA dokonce zakázáno, ovšem v Utahu, kde sídlil, je to legální. Matheson dnes lituje, že přispíval k šíření těchto bludných teorií a také toho, že ublížil mnoha lidem. Částečně za to může jeho mormonská výchova, kterou označil za otevřeně homofobní. Matheson má nyní z ostudy kabát a v hlavě pořádný zmatek. Možná by sám měl začít docházet na nějakou terapii.

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 04. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu