Antropoložka Sabine Hylandová čte písmo Kipu.

Antropoložka Sabine Hylandová čte písmo Kipu. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Vědkyně se snaží rozluštit Kipu - uzlové písmo Inků

TÉMATA: inkové | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 05. 2017 | 10:00

Uzlové písmo Kipu používané dávnými Inky bylo považováno zejména jako způsob, jak zaznamenávat určité statistiky. Později se zjistilo, že provázky a uzly Kipu vyprávějí také příběhy. Antropoložka Sabine Hylandová z univerzity ze St. Andrews tvrdí, že se jí toto kódované písmo možná podaří rozluštit.

Hylandová se vypravila do odlehlé peruánské vesnice San Juan de Collata a tam studovala dva svazky Kipu z 18. století. Sami stařešinové vesnice, položené vysoko v Andách, nebyli schopni toto písmo číst, označovali ho za mluvící uzly. Podle nich to byly tajné dopisy, které si posílali dávní kmenoví vůdci, kteří revoltovali proti španělským autoritám.

Analýza Kipu ukázala, že obsahuje 95 různých symbolů. Jednotlivé uzlíky symbolizují hlásky, ovšem podstatná je také barva a samotné vlákno. Jeho čtení bylo velmi obtížné a bylo nutné se provázků dotýkat dlaněmi, aby člověk přesně cítil jednotlivá vlákna a textury. 

Hylandová předala informace k porovnání do počítačové databáze, která obsahuje na 500 různých vláken Kipu. Právě počítačová analýza by mohla vést k tomu, že se podaří toto písmo rozluštit a zjistit, co nám staří Inkové chtěli sdělit. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 05. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu