| zdroj: wikicommons


Věděli jste, že logo Chupa Chups navrhl Salvátor Dalí? Kdo vymyslel ostatní slavná loga?

TÉMATA: apple | logo | brand | coco cola | nike | brandovat

user-avatar

Kateřina A.

28. 07. 2015 | 16:00

Loga těch největších firem na světě známe snad úplně všichni. Každý ví, co znamená nakousnuté jablko, nebo kterou značku reprezentuje oranžová, nebo dnes už i jinak barevná fajfka. Skoro nic už ale nevíme o lidech, kteří tyto slavné symboly vymysleli. Možná budete překvapení, některé příběhy jsou vcelku zajímavé. Podívejme se spolu na několik z nich.

Salvador Dalí / Chupa Chups


Design loga známých lízátek Chupa Chups navrhl ještě v roce 1969 sám legendární Salvátor Dalí. Návrh a práce na něm zabrala španělskému umělci jen jednu hodinu. Barvy jsou inspirovány španělskou vlajkou. 

Carolyn Davidson / Nike


Carolyn Davidson navrhla logo pro společnost Nike, ještě když studovala grafiku na Portlandské univerzitě. Za tento návrh tehdy dostala zaplaceny 2 dolary na hodinu, dohromady to dělalo 35 dolarů. Vizuál představuje křídlo řeckých bohů. 

Frank Mason Robinson / Coca-Cola


Slavné logo nápojů Coca-Cola vytvořil účetní Frank Mason Robinson v roce1885. Vymyslel název i výrazný font. Použité písmo, známé jako Spencerian script, bylo vyvinuté v polovině 19.století a v té době bylo ve Spojených státech úplně běžné. 

Milton Glaser / I Love NY


Grafický designer Milton Glaser se při vymýšlení loga inspiroval kampaní nazvanou “Montreal, město se srdcem.” Glaser toto logo vytvořil dobrovolně a bezplatně. 

Paul Rand / NeXT


Paul dal Stevu Jobsovi ultimátum: “Zaplatíš mi sto tisíc dolarů a já ti udělám jen jeden návrh,” no řekněte sami, dá se taková nabídka odmítnout? Za dva týdny představil právě toto slavné logo NeXT. Steve autora požádal pouze o to, aby písmeno “e” bylo jasněji žluté. 

Rob Janoff / Apple


Rob Janoff  v roce 1977 navrhl logo Apple původně duhové. Jedinou podmínkou, kterou dostal od Steva Jobse, bylo: “nedělej ho roztomilé”. Ze dvou předložených verzí – jedné s a jedné bez nahryznutí jablka – si naštěstí Jobs vybral tu první. 

Walter Landauer / FedEx


Walter Landauer byl  mezi návrháři log legendou. Nejvíc ho ale proslavilo právě logo pro FedEx. Šlo o výsledek dlouhého procesu tvorby a bylo vybráno ze dvou set návrhů. Tehdejší ředitel si šipky, která je v logu (mezi písmeny E a x) ukrytá, všiml hned. A co vy?

user-avatar

Kateřina A.

28. 07. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu