Coca-Colu si i díky reklamám spojujeme s radostí a životem. Její zrod byl ale obklopen negativními událostmi.

Coca-Colu si i díky reklamám spojujeme s radostí a životem. Její zrod byl ale obklopen negativními událostmi. | zdroj: ancientpages.com


Věděli jste? Coca-Cola měla být původně lékem na kocovinu

TÉMATA: usa | nápoje

user-avatar

Simona Knotková

1. 11. 2017 | 11:00

Coca-Cola je nesmrtelný symbol americké kultury a také jeden z nejvíce populárních nápojů na světě. Její původní účel byl ale poněkud jiný.

Notoricky známý nápoj vynalezl roku 1886 atlantský chemik John Stith Pemberton. Že vyvíjí popkulturní ikonu mu tehdy ani zdaleka nedocházelo. Jeho primárním účelem bylo vymyslet nápoj, který by ulevil od bolestí hlavy a nepříjemné kocoviny. Dosáhl toho spojením výtažků z koky a ořechů kola. Odtud také pochází název Coca-Cola.

John Stith Pemberton

Nápoj, jak ho známe dnes, vznikl vlastně náhodou. Pembertonův asistent omylem smíchal kolu s perlivou vodou, a dal tak vzniknout jeho bublinkové verzi. Ani s ní se ale chemikovi nedařilo.

Pemberton onemocněl, jeho podnik krachl a on byl nucen svou formuli nápoje prodat. Zemřel pouhé dva roky od jejího vynálezu. Zajímavostí je, že za jeho smrtí v 57 letech stála závislost na morfiu, které podlehl po návratu z občanské války. Hledáním nápoje ulevujícího od bolesti tak zřejmě chtěl pomoci hlavně sebe.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

1. 11. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu